Počasí dnes-2,5 °C, zítra0,5 °C
Úterý 4. února 2025  |  Svátek má Jarmila
Bez reklam

Ostravský chirurg operoval v africkém Malawi. Podobné podmínky jsem nikdy předtím nezažil, říká

Jediný operační sál na stovky pacientů, nefunkční laboratoře a příbuzní spící pod nemocničními lůžky. Přednosta Chirurgické kliniky FN Ostrava Lubomír Martínek se zúčastnil humanitární mise v africkém Malawi. V jednom z nejchudších státu světa rozšiřoval znalosti místních chirurgů. Dostal se také na operační sál, kde řešil několik komplikovaných případů.

Mise česko-slovenské neziskové organizace International humanity se společně s Martínkem zúčastnil také děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity Rastislav Maďar. Společně se snažili podpořit zdravotnictví a vzdělání lékařů v oblasti, kde je kvalita zdravotní péče na velmi nízké úrovni. 

Podvyživené děti, zanedbané stavy a nedostatek chirurgů. V Malawi pomáhají lékaři z Ostravské univerzity

Lékaři z ostravské lékařské fakulty se tento týden vrátili z Malawi v Africe, kde pomáhají s léčbou tamních obyvatel. Fakulta se zároveň stala detašovaným pracovištěm české nemocnice v oblasti Fanuel. V Malawi zdravotníci pomáhají už déle než dekádu...

„Zdravotnictví je tam sice bezplatné, ale dostupnost je pro místní obyvatele minimální. Síť zdravotnických zařízení je velice řídká. A velmi, ale opravdu velmi špatné, je i jejich vybavení,“ popsal své zkušenosti z dvoutýdenního pobytu na jihovýchodě Afriky Martínek.

Na místě se prý setkal s podmínkami, které nikdy předtím nezažil. Pacienty podle něj do zdravotnických zařízení doprovází jejich příbuzní. Vzhledem k tomu, že v nich nefungují kuchyně, příbuzní nemocným vaří, pečují o ně a přespávají pod lůžky. 

„Působil jsem v nemocnici na úrovni okresního města v Česku. Měla 250 lůžek a na to množství jeden jediný operační sál a anesteziologický přístroj. Když se operovalo a přivezli nějaký další akutní případ, nedostalo se na něj,“ řekl Martínek. „Chirurgii tam obstarávali dva lékaři. Jeden trochu vycvičený, druhý s tímto oborem moc seznámený nebyl. Neměli jsme možnosti laboratorního vyšetření. Byl tam sice rentgen, který ale nefungoval. Jediné zařízení, které aspoň trochu mohlo něco zobrazit, byl historický ultrazvuk," doplnil ostravský chirurg.

Nemocní pacienti často za lékaři přichází pozdě, a to i kvůli špatné dostupnosti zdravotní péče. S jedním takovým případem se během čtrnáctidenního angažmá setkal i Martínek. „Byla to pacientka, která v jizvě po císařském řezu měla přemístěnou velkou část orgánů dutiny břišní. Byl problém dostat je zpátky do břicha a najít dostatečně kvalitní tkáně, aby se podařilo defekt uzavřít. Měli jsme k dispozici i síťku, kterou jsme si dovezli. Díky ní se povedlo defekt překrýt tak, aby nedošlo k recidivě," vysvětlil.

Ve špatném stavu je podle chirurga i nástrojové vybavení tamních operačních sálů. Pomoc západního světa měla přicházet v několika směrech, míní Martínek. „Řada nemocnic v Evropě má vybavení, které je z pohledu evropských lékařů nevyhovující nebo zastaralé. V Malawi by ale mohlo ještě dlouhou dobu fungovat a plnit svoji funkci. Jde ale i o to, aby tyto přístroje personál uměl správně používat. Tamní chirurgové by proto měli být trénováni v Evropě, případně evropští lékaři by je měli trénovat v Africe,“ uzavřel lékař.

Hodnocení článku je 30 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto FNO

Štítky Ostrava, Fakultní nemocnice Ostrava, zdraví, operace, Afrika, Malawi, lékaři, chirurgie

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Ostravský chirurg operoval v africkém Malawi. Podobné podmínky jsem nikdy předtím nezažil, říká  |  Zdraví  |  Zprávy  |  Ostravská Drbna - zprávy z Ostravy a Moravskoslezského kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.