Počasí dnes5 °C, zítra7 °C
Neděle 1. prosince 2024  |  Svátek má Iva
Bez reklam

Čtete text rubriky Blogy a komentáře. Jedná se názor autora, který se nemusí shodovat s postojem redakce.

KOMENTÁŘ: Opravit digitalizaci stavebního řízení a zaměřit se na dostupné bydlení. Prioritní úkoly Ministerstva pro místní rozvoj podle Svazu měst a obcí

Svaz měst a obcí ČR (SMO ČR) dlouhodobě sleduje kroky Ministerstva pro místní rozvoj (MMR) a klade důraz na několik klíčových oblastí, které jsou pro rozvoj obcí a měst zcela zásadní. Pro zajištění efektivní spolupráce mezi samosprávami a státní správou je nutné, aby MMR začalo naslouchat městům a obcím a věnovalo se následujícím prioritám.

Autorka Radka Vladyková je výkonná ředitelka Svazu měst a obcí České republiky.

Digitalizace stavebního řízení

Pro SMO ČR je absolutní prioritou, aby se rozběhlo paralyzované stavební řízení. Zastavení stavebních projektů a ztráta důvěry občanů ve státní správu může mít dalekosáhlé důsledky. K napravení tohoto stavu je nutné učinit paralelně dvě věci. Jednak připravit legislativní návrh, který úředníkům umožní provizorně pracovat v elektronických systémech, které jsou funkční a mají plnou funkcionalitu. Dále je nezbytné provést komplexní revizi současného systému digitalizace stavebního řízení, vrátit se na začátek a řádně popsat procesy, které se provádí na stavebních úřadech a ostatních úřadech se stavebním řízením spojených a připravit klasický popis procesů a postupů, tak jak jsou funkční. Následně pak začít programovat a hlídat integraci jednotlivých systémů dle jejich procesní a věcné provázanosti a návaznosti postupů. Zda půjde opravit systém spuštěný po 1.7. 2024 si bez hlubší analýzy netroufám predikovat.

Územní plánování

Dalším klíčovým tématem je zrychlení a zjednodušení územního plánování, které může být dáno například větší autonomií v této oblasti pro města a obce. SMO ČR považuje za nezbytné, aby proces změn zásad územního rozvoje (ZÚR) a územních plánů (ÚP) probíhal efektivněji.

Dostupné bydlení

Jedním z největších problémů, kterým stát a obce dlouhodobě čelí, je nedostatek dostupného bydlení. Z ankety Svazu měst a obcí mezi našimi členy jednoznačně vyplynulo, že jediné řešení je umožnění rychlé výstavby bytů, které budou města o obce využívat pro běžný pronájem. Jedině dostavbou dostatku bytů se bydlení stane dostupnějším. Všechna omezení různých dotačních pobídek od státu snižují atraktivitu těchto peněz pro obce a jsou mnohdy i zásadní překážkou jejich čerpání. Stát by měl umožnit co nejefektivnější spolupráci mezi obcemi a soukromým sektorem nejen v otázce bytové výstavby. 

Příprava nového programového období 2028+

Ačkoliv je teprve rok 2024 je nutné vyjednávat o budoucích penězích, které bude moct ČR čerpat na rozvoj po roce 2027. Již nyní je potřeba vyjednávat o zachování kohezní politiky a o formě a výši poskytnutí peněz pro naše municipality. 

eTurista

Projekt eTurista je pro SMO ČR důležitý kvůli zjednodušení výběru místních poplatků z pobytu a snížení administrativní zátěže pro obce. Tento systém by měl také pomoci při řešení problémů spojených s krátkodobými pronájmy, jako je Airbnb, které ve městech často způsobují komplikace. Důležité je nastavení takového systému, který nebude možné obcházet a bude závazný pro všechny.

Zjednodušení poskytování dotací

Administrativní náročnost poskytování dotací a jejich následné vyúčtování a přezkum je velkou bariérou jejich čerpání. Každé nové vedení MMR slibuje zjednodušení, ale většinou opak bývá pravdou. Jednoduchá pravidla na investiční projekty, které povedou k rozvoji měst a obcí jsou snadno přezkoumatelná. Buď je investice v obci postavená za objektivně obhajitelné peníze, nebo není.

Popovodňový plán

Obnova zasažených oblastí po povodních je další prioritou pro SMO ČR. MMR by mělo spolupracovat s ministerstvem financí a ministerstvem životního prostředí na urychlené podpoře obnovy infrastruktury v těchto zdevastovaných oblastech. V oblastech, kde došlo ke zničení infrastruktury a majetku živelní pohromou však není možná pouze prostá obnova majetku. Základem pro další rozvoj a předcházení rizik je třeba celková úvaha o budoucí resilienci dané oblasti, kdy je nutné vystavět zpět infrastrukturu lépe, odolněji a se znalostí budoucích rizik, která se budou opakovat znovu a znovu. Je třeba nalézt i peníze na preventivní opatření a rekonstrukci území pojmout jako celek, který bude do budoucna již odolnější.

Zákon o zadávání veřejných zakázek

SMO ČR vyzývá MMR k dokončení novely zákona o zadávání veřejných zakázek, která by zvýšila limity pro veřejné zakázky. Tento krok je klíčový pro celkovou finanční kondici státu, kdy se veřejné peníze mohou výrazně rychleji otáčet v ekonomice. Je nutné odstranit nadbytečné legislativní omezení, která nevedou k větší transparentnosti, ale pouze zatěžují municipality i přezkumné orgány.

Novela zákona o místních poplatcích

V návaznosti na ekonomický a společenský vývoj je třeba novelizovat zákon o místních poplatcích a umožnit transparentně vybírat poplatky například za výstavbu veřejné infrastruktury, díky které dojde k výraznému zhodnocení pozemku. Stávající nastavení je velice obtížně realizovatelné v praxi.

Autoři | Foto Pixabay

Štítky Ministerstvo pro místní rozvoj České republiky, Svaz měst a obcí České republiky, Česko, bydlení, digitalizace, stavební řízení, veřejná zakázka

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

KOMENTÁŘ: Opravit digitalizaci stavebního řízení a zaměřit se na dostupné bydlení. Prioritní úkoly Ministerstva pro místní rozvoj podle Svazu měst a obcí  |  Blogy a komentáře  |  Drbna  |  Ostravská Drbna - zprávy z Ostravy a Moravskoslezského kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.