Plné ruce práce měly v pondělí odpoledne všechny záchranné složky u Ostravice ve Frýdku-Místku. Jednadvacetiletá žena tam spadla přímo do koryta řeky, kde se zachytila klády na hladině a ve vodě nedobrovolně zůstala asi patnáct minut, než byla spatřena svědkem a posléze vytažena na břeh zasahujícími policisty a hasiči.
Záchranné složky na místo vyjížděly po třetí hodině odpolední. „Policista vběhl okamžitě do řeky a uchopil ženu tak, ať ji nestrhne proud do větší hloubky. Z břehu mu kolega hodil házecí pytlík. Policista upevnil lano házecího pytlíku na ženě, tím ji jistil. Lano tak perfektně posloužilo pro případ, že by ženu strhnul proud do hlubší vody. A to reálně hrozilo. V té době již byli na místě další policisté a hasiči. Jeden z hasičů také vešel do vody. Vyčerpanou ženu vzal do náručí a přítomní policisté a hasiči, za součinnosti strážníka, společnými silami vytáhli ženu pomocí lana z vody. V místě nebylo v podstatě možné kvůli strmému břehu a síle proudu se z vody dostat na břeh vlastní silou, a tak i policistovi pomohl kolega hasič,“ popsala mluvčí policie Soňa Štětínská.
Hasiči zachránili nejprve zraněnou a vyčerpanou ženu, posléze pomohli do bezpečí pevné půdy pod nohama i policistovi. „Pacientka se záchranáři komunikovala, nejevila známky tonutí, byla však silně podchlazená a měla zraněnou hlavu. Posádka jí zajistila tepelný komfort a po provedení přednemocniční neodkladné péče ženu transportovala do frýdecko-místecké nemocnice, kde byla předána na centrálním příjmu,“ shrnul mluvčí krajské záchranky Lukáš Humpl.
A jak se žena dostala do vody? Vše měl způsobit telefon, který ženě spadl do vody. Žena si pro něj chtěla z břehu do vody zajít, uklouzla však na kamenech a „sjela“ do vody, kde jí uvěznil silný proud.
„Bylo skvělé, že všichni ze záchranných složek na místě věděli, co mají dělat. Na břeh se nebylo možné dostat, kameny klouzaly, nebylo se o co zapřít nebo čeho chytit, proud byl silný. Ale zvládli jsme vše. Určitě k tomu přispěla společná cvičení s hasiči i zdravotníky, které absolvujeme. I znalosti a dovednosti, které získáváme v rámci našich výcviků, já jsem absolvoval právě záchranné práce ve vodě. Vše se mi opravdu hodilo. U policie jsem jedenáct let, z toho osm let na jednotce, přičemž to není moje první akce, kdy jsem někoho zachraňoval. Jsou různé krizové situace, ve kterých se lidé ocitají, a my jim pomáháme. To je naše poslání,“ uzavřel jeden ze zasahujících policistů.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.