Počasí dnes21 °C, zítra26 °C
Pátek 14. června 2024  |  Svátek má Roland
Bez reklam

Máte zájem o brigádu? Potom pozor na nový podvod, před kterým varují policisté

Moravskoslezští policisté registrují nový podvod, který během několika málo dní připravil důvěřivé občany o více než 600 tisíc korun. Internetový podvod se tentokrát zaměřuje na zájemce o práci či brigádu. Jak celý podvod probíhá, vysvětlují samotní policisté.

Jak to vše začne a probíhá?

Zájemci o brigádu či práci z domova na internetu klikli na různých zejména prodejních portálech či sociálních sítích, na nabídku práce nebo přivýdělku z domova. Vyplnili základní údaje a poté byli kontaktováni ženou – „konzultantkou“ (např. pod jmény Laura, Carla či Daphne), která jim přiblížila, v čem práce spočívá. Jednalo se o sledování reklam a videí, jejich „lajkování“ v určitém časovém limitu. Podmínkou bylo nainstalování aplikace Telegram a plnění zaslaných úkolů, kdy potvrzením splnění bylo odeslání printscreenu zhlédnutého videa. Za zhruba tři takto „olajkovaná“ videa měly být „brigádníkům“ zaslány peněžní prostředky řádově ve stokorunách. Tak se i stalo, a to u nich vyvolalo pocit důvěry.

Následně přišla od „konzultantky“ nabídka úkolu, který byl podmíněn vložením finančních prostředků. Ty měly být splněním úkolu zhodnoceny. Pokud „brigádník“ souhlasil, byl odkázán na další osobu – „mentora“ (např. pod jmény Nikos, Anthony…), který poškozeným zadával jasné instrukce,  co a jak mají dělat, na jaké účty částky ke zhodnocení posílat, a i v jakém čase. Poté měli dotyční zaslat výpis z banky, že platba proběhla. V některých případech v dalších krocích byli poškození přesvědčeni k registraci u směnáren virtuálních měn – např. aplikace ZEN. Někdy nastala situace, že jim začal „mentor“ vyčítat, že udělali něco špatně a tím způsobili škodu. Při odesílání finančních částek na různé účty uvedené „mentorem“ došlo i k tomu, že platby byly bankou zablokovány jako podezřelé. V těchto situacích měl „mentor“ radit poškozeným, jak mají komunikovat s bankou, aby vše proběhlo.

Jaký byl závěr?

Po několika platbách, když chtěli poškození své „zhodnocené“ peníze vybrat, tak jim bylo odepsáno, že vypršel kód na vyplacení peněz a podmínkou k vrácení peněz je poslání dalších. To už však většinou „brigádníci“ pochopili, že o peníze přišli.

Policisté ve všech případech zahájili úkony trestního řízení pro podezření z přečinu podvodu, za který prozatím neznámému pachateli hrozí trest odnětí svobody až do výše pěti let.

Hodnocení článku je 80 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Dominik Svoboda

Štítky podvod, brigáda, peníze, banka, platba, Telegram, Policie ČR

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Máte zájem o brigádu? Potom pozor na nový podvod, před kterým varují policisté  |  Krimi  |  Ostravská Drbna - zprávy z Ostravy a Moravskoslezského kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.