Nocleženky letos pomohly tisícům bezdomovců na severu Moravy. Někteří se díky nim postavili na vlastní nohy

Autoři | Foto Armáda spásy

Armáda spásy bilancuje zimní sezonu. Její pracovníci v Moravskoslezském kraji během chladných měsíců pomohli takřka třem tisícům lidí bez domova. Díky nocleženkám, které lidé zakoupili, mohli bezdomovcům v Ostravě, Opavě, Frýdku-Místku a Havířově poskytnout nocleh, teplé jídlo, oblečení i odbornou podporu.

Bezdomovkyň přibývá

Zima je pro lidi bez domova nejtěžším obdobím roku. Pomoc od pracovníků Armády spásy letos potřebovalo více než 2500 osob bez střechy nad hlavou.

„V posledních letech zaznamenáváme v celém regionu výrazný nárůst počtu žen mezi lidmi bez domova. Zatímco dříve tvořily přibližně deset procent této skupiny, dnes jejich podíl dosahuje pětadvaceti až třiceti procent," uvedla oblastní ředitelka Armády spásy Jana Plačková.

Ženy se podle ní do takto extrémních situací často dostávají v důsledku rodinných konfliktů, sociálního znevýhodnění, ohrožení patologickými jevy či psychických problémů. „Mezi časté příčiny patří také prožitá traumata, zejména domácí násilí, ztráta zaměstnání, finanční potíže, narůstající dluhy nebo vážné zdravotní problémy. K bezdomovectví přispívá i nejisté bydlení, například pobyt na ubytovnách či dočasné přespávání u známých a přátel," vyjmenovala oblastní ředitelka.

Hledají nocleh i teplé oblečení. S mrazivým počasím bezdomovci z Ostravy častěji využívají sociální služby

S mrazivým počasím v Ostravě výrazně roste i zájem o poskytované sociální služby pro lidi bez domova. V krajském městě se více plní nejen kapacita nocleháren, ale zvyšuje se také zájem o pobyty v denním centru nebo výběr teplého oblečení ze...

Kapaciry na maximu

V zimě byly kapacity Armády spásy na maximu. Zaměstnanci vycházeli denně do terénu, poskytovali pomoc v denních centrech, noclehárnách i azylových domech. „Díky štědrosti dárců, kteří zakoupili nocleženky, bylo poskytnuto teplé a bezpečné útočiště i těm, kteří na něj neměli finance," informovala mluvčí organizace Alena Válková. V Moravskoslezském kraji bylo uplatněni zhruba šest tisíc nocleženek. 

Největší kapacity má Armáda spásy v Ostravě, ročně tam řeší asi 1300 bezdomovců. „V mrazivých dnech poskytujeme takzvanou volnou židli v případě naplněné kapacity noclehárny. Společně s Charitou Ostrava se podílíme na Zimním nočním programu, který finančně pokrývá město Ostrava. Speciální formou pomoci je nouzový přístřešek, tedy Iglou, během této zimy bylo v Ostravě poskytnuto šest kusů," vyjmenoval ředitel Adelante Ostrava Tomáš Hruška.

Mrazy jsou pro lidi bez domova extrémně náročné. Jak speciální iglou změnilo zimu panu Vítkovi

Zimní měsíce bývají pro bezdomovce obzvlášť náročné. Nízké teploty, sníh či déšť mohou mít vážné zdravotní dopady, v krajních případech i fatální následky. Těmto lidem často chybí jakékoliv přístřeší a ochrana před nepříznivým počasím. Dobročinné...

V zimě sociální pracovníci a dobrovolníci jedenkrát týdně rozváželi do terénu teplou polévku. S lidmi bez domova při setkání nad horkou miskou řešili zásadní témata, například vyřízení dokladů, informace o otevření zimních nočních center, o podmínkách přijetí na noclehárnu, kde sehnat teplé oblečení i informace o provozní době ordinace Armády spásy.

Zpátky na vlastní nohy

Pan Petr strávil poslední tři roky v lese. Ztratil motivaci cokoli řešit a jen přežíval, popsala sociální pracovnice Lucie Návratová z Adelante situaci svého klienta. „Pak ale přišel den, kdy si řekl, že takhle dál žít nechce. Upravil se a vydal se do našeho denního centra s prosbou o pomoc. Díky spolupráci se sociální pracovnicí se během dvou týdnů zaevidoval na úřadu práce, požádal o dávky hmotné nouze, podal žádost o azylový dům a našel si brigádu," řekla. 

Aby měl muž kde přespat do první výplaty, rozhodl sociální tým o podpoře prostřednictvím nocleženek. „Dnes pan Petr pravidelně dochází na naše služby a aktivně pracuje na zlepšení své situace," popsala Návratová.

Další příběh mladého muže na cestě z ulice poskytla sociální pracovnice Andrea Schmidová z Havířova. „Ocitl se bez domova poté, co odešel od rodiny kvůli dlouhodobým neshodám spojeným s jeho duševním onemocněním. Žil na ulici, poté začal využívat noclehárnu a snažil se pracovat na brigádách. Aby mohl udělat další krok, požádal o ubytování v azylovém domě," vylíčila.

Při vyřizování dávky doplatku na bydlení však narazil na problém – kvůli jednorázovému příjmu z brigády na ni v prvním měsíci nedosáhl. „Díky nocleženkám se podařilo část dluhu pokrýt, což mu umožnilo udržet si střechu nad hlavou a soustředit se na hledání práce, řešení dluhů a péči o zdraví. Dnes je aktivním obyvatelem azylového domu, zapojuje se do aktivit a pracuje na své budoucnosti. Jeho příběh ukazuje, jak velkou pomoc mohou nocleženky znamenat pro ty, kteří chtějí změnit svůj život," dodala Schmidová.


 

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Moravskoslezský kraj, Armáda spásy, nocleženky, bezdomovci, zima, sociální služby, charita

Komentáře

Jaroslav Kadlec

Takže kromě toho, že jsou aktivní dosud nedělají nic. A to je úspěch.

Čtvrtek, 27. března 2025, 20:44Odpovědět

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.