Bývalý Důl Gabriela vzdálený necelých pět kilometrů od centra Karviné čeká v příštích třech letech zásadní proměna. Jeho novou budoucí podobu představili přímo v prostorách dolu zástupci Moravskoslezského kraje, architekti i zástupci spolku POHOPARK, který v budoucnu bude celý vzkříšený areál provozovat.
POHO Park Gabriela a jeho bezprostřední okolí se má stát obdobou ostravské Dolní oblasti Vítkovice. V budoucnu bude hostit koncerty, festivaly, konference a další společenské a kulturní akce. Náměstek moravskoslezského hejtmana Jakub Unucka (ODS) věří, že první sezóna v bývalém Dole Gabriela začne pro návštěvníky již za tři roky, tedy v roce 2027.
Důl je ve vlastnictví státního podniku DIAMO a nyní probíhá právně komplikovaný bezplatný převod na Moravskoslezský kraj. Až bude vše dokončeno, může se začít stavět a renovovat. Jakub Unucka předpokládá, že se tak stane na jaře 2025. Prostaví se celkem 503 milionů korun, z toho je 85 procent zajištěno z Operačního programu Spravedlivá transformace, zbytek uhradí kraj. Moravskoslezský kraj rovněž kupuje 8 hektarů sousedních pozemků od společnosti Asental tak, aby celý areál mohl bez problémů fungovat. Celý areál bude mít 21 hektarů.
POHO Park Gabriela má propojovat historii Karvinska a těžby uhlí s moderními volnočasovými aktivitami. „Lidé sem budou mířit za odpočinkem i zábavou. Ze strojovny dolu vznikne multifunkční sál pro různé kulturní a společenské akce. Na nově vybudovaném náměstíčku budou relaxační zóny, stíněná posezení, dětská hřiště, foodtrucky nebo třeba letní kino. Adrenalinový zážitek a úchvatné výhledy nabídne ferratový výstup na jednu z těžních věží. Naopak ve sklepní části dolu vznikne interaktivní audiovizuální expozice nejen o hornické minulosti Karvinska,“ vyjmenoval jeden ze spoluautorů projektu Petr Birklen z krajské rozvojové agentury MSID s tím, že osvětlená pěší zóna propojí Gabrielu s nedalekým šikmým kostelem sv. Petra z Alkantary. Krátkou procházku budou provázet informační panely o historii původního zaniklého města a o jeho významných památkách a událostech.
Lidé se k dolu mají dostat po nových pěších trasách i cyklostezkách, které POHO Park kromě Karviné propojí také s Havířovem a Orlovou. „Gabriela je srdcem pohornické krajiny. Jeho proměna nám pomůže odblokovat stereotypy, že jde o šedivé území. Ta krajina je krásná,“ prohlásil o vzniku parku náměstek primátora Karviné Andrzej Bizoń (ČSSD).
Jednou ze zásadních novinek představené vizualizace je i zapuštění novostavby informačního centra pod úroveň terénu. Architekti se maximálně při návrhu celé proměny snažili o zachování historické podoby dolu.
Zakladateli spolku POHOPARK, který bude vše v budoucnu provozovat, jsou kromě Moravskoslezského kraje a města Karviná také regionální rozvojová agentura MSID a Iniciativa Dokořán.
Předsedou předsednictva spolku byl zvolen Michael Sikora z Iniciativy Dokořán, která je v Karviné známá také provozováním oblíbeného areálu Lodičky. Podle něj nové turistické informační centrum v areálu někdejšího dolu bude vybudované z recyklovatelných materiálů a do šesti let dosáhne uhlíkové neutrality. „Návštěvníkům nabídne ekologicky šetrné zázemí s restaurací a modulárními workshopovými místnostmi,“ řekl Michael Sikora.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.