Přestože se zářijová povodňová vlna Štramberku a okolí takřka zcela vyhnula, oblíbená turistická destinace nezůstala zcela bez poskvrny. Silný vítr si pohrál s lesy na vrchu Kotouč a silný déšť poškodil jeskyni Šipka. Ta je v současnosti obmotaná páskou, na místě hrozí pády stromů a hornin.
Zákaz vstupu platí také pro celý Národní sad, který se rozpíná pod památkovou jeskyní. Omezení začalo platit v pondělí 23. září, prozatím nebylo odvoláno. Uzavřenou oblast pravidelně kontrolují strážníci z blízké Kopřivnice.
„Pro podezření na změny a posuny kamenných bloků je z bezpečnostních důvodů až do odvolání zakázán vstup do jeskyně Šipka. Oblast byla vymezena páskou. Jakmile budeme mít více informací, poskytneme Vám je," varoval místní i turisty štramberský starosta David Plandor (Změna pro Štramberk).
Město momentálně prověřuje stav porostu na Kotouči a hornin v Šipce. Plandor řekl, že právě tam spadl ze stropu kámen. Znalci doporučili detailnější monitoring, který odhalí rozsah změn a případné řešení.
Jeskyně v srdci Štramberské vrchoviny je historickým unikátem. V roce 1880 v ní místní hospodský Josef Raška a badatel Karel Jaroslav Maška našli spodní čelist dítěte ve věku osmi až deseti let. Šlo o vůbec první pozůstatek člověka neandrtálského v celém Rakousko-Uhersku.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.