Ostravské zařízení Nová šance, pečující především o lidi propuštěné z výkonu trestu, pomohlo za 25 let své existence více než 750 lidem. Vrátit se k běžnému životu dokážou zhruba dva až tři klienti z deseti. Recidiva v Česku patří k zásadním problémům a dosahuje zhruba 70 procent. Zařízení a jeho zázemí si v úterý prohlédl také prezidentský pár, který byl na dvoudenní návštěvě Moravskoslezského kraje.
ředitelka Probační a mediační služby Gabriela Slováková. Zařízení a jeho zázemí si dnes prohlédl také prezidentský pár, který je na dvoudenní návštěvě Moravskoslezského kraje.
Nová šance nabízí propuštěným z vězení nejen ubytování, ale také sociální a právní poradenství. V tamních dílnách se učí základním dovednostem a k dispozici mají také sklad šatstva nebo potravin. V areálu nechybí ani zázemí pro chov domácích zvířat nebo zahrádka, kde klienti mohou pěstovat zeleninu. Počátky Nové šance kvůli odporu a obavám lidí byly složité, ale nyní funguje velmi dobrá spolupráce s okolními obcemi, kam klienti chodí vypomáhat. "Naši klienti se k nám dostávají hlavně přes kurátory a sociální pracovníky ze všech věznic z celé České republiky," uvedl ředitel Nové šance Petr Novák.
Dodal, že za čtvrtstoletí už zařízení pomáhalo více než 750 lidem, některým i opakovaně. "Aktuálně tady máme 15 lidí a čekáme ještě další po této (prezidentské) návštěvě. Naše zařízení je jenom pro muže. Pro ženy není v republice žádné takové zařízení," uvedl Novák. Klienti mohou služeb Nové šance využívat maximálně rok.
"Klienti, když přijdou z výkonu trestu, mají velmi těžké podmínky pro přechod do civilního života. Je to úplně jiné prostředí," řekl Novák. Dodal, že hlavním cílem ve výkonu trestu je přežít. V Nové šanci se klienti učí, jak nebýt sobecký či egoistický.
Ředitelka Probační a mediační služby Gabriela Slováková uvedla, že péče o lidi po propuštění je velmi důležitá. Bez ní totiž selhávají a dochází k recidivě, která v České republice dosahuje okolo 70 procent. "Každopádně je to velký problém a ukazuje na to, že jenom pobyt ve vězení bez následných služeb a péče nestačí. Jsme jeden z nejpřísnějších států, co se týče trestní politiky. Jsme čtvrtí v Evropě s počty odsouzených. To znamená, že jsme velmi represivní. Co se týče recidivy, tak patříme do špičky. Třeba v Norsku je recidiva kolem 30 procent. Není to úplně srovnatelné, protože tam se recidiva počítá do dvou let po propuštění, u nás celoživotně, ale takový průměr je kolem 40 procent a my jsme vysoce nad," podotkla Slováková.
Mezi klienty zařízení je aktuálně i šedesátiletý Mirek, který sice nebyl ve vězení, ale kvůli alkoholu se dostal až na ulici. "Ten život tady mi pomáhá vrátit se zpátky do života. Dostat se zpět na nohy. Nechci pokračovat tak, jak jsem pokračoval. Udělal jsem kopanec, ale chci zpět svůj život," řekl.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám