Dnes, 15:00
Další obětí kybernetických podvodníků v Ostravě se stala padesátiletá žena. Uvěřila báchorkám o pohádkovém zbohatnutí na obchodech se zlatem, kterými ji zásoboval neznámý pachatel. Ten se vydával za Američana pracujícího v oblasti IT. Důvěřivou ženu připravil téměř o tři miliony korun.
Vše začalo na seznamovacím portálu. Tentokrát Američan nehledal lásku. Svou náklonnost si získal tak, že si s ženou psal o práci, rodině. Naopak uvedl to, že se mu tomto portálu nelíbí, že tam každá žena chce po něm sex. Začali si psát tedy přes aplikaci WhatsApp. Během psaní se pochlubil, že se mu podařilo vydělat pěkné peníze. To samozřejmě ženu zaujalo a začala se ptát na podrobnosti. Odpověď byla jasná. Sleduje trendy pohybu zlata, následně vše analyzuje a dělá krátkodobé nákupy a prodeje zlata. Samozřejmě přišla nabídka, že ženě vše vysvětlí a ukáže.
„Následoval kapitálový kolotoč. Zprvu vše s menšími finančními částkami. Poškozená si dle instrukcí do mobilního telefonu stáhla platformu pro obchodování s kryptoměnami, kde se zaregistrovala pomocí občanského průkazu, telefonního čísla a e-mailové adresy. Jakmile byly podmínky splněny, poslala online platbu okolo 17 000 korun, za které byly koupeny digitální americké dolary (USDC). Ty poté přesunula další platformy, kde už na základě rad Američana provedla nákup a prodej zlata s výnosem 144 USDC,“ popsala začátek případu mluvčí policie Eva Michalíková.
Vše vypadalo transparentně, dokonce zhodnocení do druhého dne poškozené přistálo na účtu. Za jeden den tak žena vydělala přes tři tisíce korun. Jak se říká, s jídlem roste chuť. Neznámý pachatel, neboli Američan, po celou dobu s ženou písemně komunikoval v anglickém jazyce. Dával jí instrukce k dalším investicím a řekl jí, aby investovala co nejvyšší částku, aby hodně vydělala. Žena poslechla a převedla ze svého účtu téměř 800 000 korun. Stažená aplikace však tuto částku zamítla a peníze se vrátily na účet.
Přesto se poškozená nevzdala vidiny zbohatnutí a podle instrukcí stáhla jinou aplikaci. Převedla peníze a provedla několik transakcí v podobě krátkodobého nákupu a prodeje zlata s výnosem téměř 150 000 USDC. Vzhledem k tomu, že se pachatel v IT světě dobře orientoval, po celou dobu ženu instruoval. Ta se jeho radami řídila. Do mobilního telefonu stáhla několik platforem pro obchodování a provedla několik investic. Přišla doba na převedení peněz na její účet.
„Během krátké doby ji však přišlo „pouhých“ 780 Euro, což neodpovídalo investicím. Proto učinila dotaz. Odpověď byla jasná. Pro převod musí vložit další tisíce korun. Účet už měla žena prázdný. Proto si z banky vzala půjčku ve výši 700 000 korun. Američan přislíbil ženě půjčku 50 000 USDC. Tato transakce však byla údajně zamítnuta. Nakonec jí zaslal 5 000 USDC s tím, aby zajistila další peníze, které chyběly pro uvolnění fondů. Možná si myslel, že si tím získá ještě větší důvěru u poškozené ženy, ale ta zhruba po 14 dnech prozřela a vše šla oznámit na policejní služebnu,“ popsala pokračování podvodu policejní mluvčí.
Kriminalisté teď případ vyšetřují jako podvod. Poškozená žena investovala na nákup a prodej zlata téměř 3 000 000 korun. O tyto peníze však přišla. Policie opět v těchto případech varuje veřejnost před takovým podvodným jednáním a doporučuje maximální obezřetnost, jelikož ke každé takové investici je potřeba přistupovat jako k rizikové. Před samotnou investicí je vždy potřeba zjistit, jak tyto investiční platformy fungují a jakým způsobem se provádí nákup a prodej zlata. Stejně tak je důležité ověřit si věrohodnost investičního poradce nebo dané společnosti. Tyto případy jsou dnes opravdu sofistikované a neustále přibývají.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám