Halda Ema je pro turisty schůdnější, město do úprav dalo přes 7,5 milionu korun

Autoři | Foto město Ostrava

Halda Ema v Ostravě je mezi obyvateli i turisty hojně navštěvovaným cílem. V uplynulých měsících se navíc podařilo rozšířit a zprůchodnit hlavní turistické trasy. Přibyly tam také lavičky a odpadkové koše. Při dobrých podmínkách se odtamtud mohou lidé kochat výhledem až na Beskydy nebo Jeseníky.

„Lidmi vyhledávané území bude pro návštěvníky přívětivější. Revitalizovány byly hlavní turistické trasy, nyní jsou ze štěrkopísku a drceného kameniva, což sníží zhoršenou schůdnost území po deštích v důsledku kaluží a bláta. Z hlavních tras a stezek byly odstraněny či ořezány rizikové stromy, ohrožující provozní bezpečnost například pádem suchých větví či hrozbou vývratů stromů,“ popisuje náměstek primátora pro životní prostředí Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu).

Kuželovitá halda Ema vznikla při uhelné těžní jámě, založené hrabětem Wilczkem roku 1861 a dostala jméno po manželce hraběte, hraběnce Emmě. 

Nechybí tam ani odvodňovací prvky a nový mobiliář v podobě laviček i stylových sedacích hranolů na okružní trase. „Vybudovány byly také tůně pro obojživelníky a instalovány byly přechodové dřevěné mostky přes stávající vodovod,“ doplnil Boháč.

S pracemi začala společnost Ostravské městské lesy a zeleň už v květnu. Teď v červenci probíhají poslední úpravy s tím, že náklady přesáhly 7,5 milionů korun. Práce byly podle radnice provedeny tak, aby nenarušily stávající charakter odvalu Ema a přibydou tam ještě informační tabule.

„Po prvotní pochůzce haldy Emy před realizací byla zjevná dlouhodobá zanedbalost území. Původní infrastruktura, která zpřístupňovala haldu byla zarostlá buřením a pionýrskými dřevinami. Okružní cesta tak byla stěží schůdná, natož sjízdná. Revitalizací se povedlo území znovu zpřístupnit jak lidem, tak také technice pro pravidelnou údržbu zejména spadlých a rizikových stromů. Nyní můžeme bez problému území spravovat po lesnické stránce, ale také z hlediska rekreačních funkcí lesa provozem laviček, odpadkových košů, údržbou chodníčků a podobně,“ dodal Martin Mati, technický náměstek společnosti Ostravské městské lesy a zeleň.

Podle geologa Ostravského muzea Pavla Bartáka je halda geologicky významná. Vršila se na ni hlušina z okolních dolů. „Samotná kuželovitá halda dosahuje v současné době výšky 310 až 315 metrů nad mořem, jedná se o nejvyšší haldu na území Ostravska, z tohoto důvodů je vyhledávána turisty," podotkl.

Odval Ema je na pravém břehu Ostravice v území Slezské Ostravy. Odval důlní hlušiny Ema náleží k nejstarším na Ostravsku. Těžba uhlí byla v místě ukončena v roce 1933.  Od 15. května 1995 je kuželovitá halda Ema památkově chráněná. Na vrchol odvalu přivede návštěvníky turistická stezka, jež mapuje dějiny města. Při procházce územím mohou lidé vidět obláčky plynů, metanu a oxidu siřičitého. Díky vyvěrajícímu teplu v území rostou teplomilné rostliny, žije tam stepní fauna. Odborníci tam zjistili i výskyt xerotermního hmyzu a na vrcholu odvalu neulpívá sníh.

Hodnocení článku

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Halda Ema, Odva, turismus, tip na výlet, Ostrava, těžba uhlí, halda, turistický cíl

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.