V hutní firmě Liberty Ostrava, která je od června v úpadku, najíždí do plného provozu rourovna, tedy závod 15, řekla ředitelka firmy pro komunikaci a vnější vztahy Kateřina Zajíčková. V plném provozu tak jsou všechny tři závody, které fungují díky financování, kdy jiná společnost pořizuje materiál, poskytuje ho výrobci a za zpracování mu dává odměnu. Jde o tzv. tollingové financování.
Počátkem měsíce podnik obnovil provoz ve válcovnách plochých výrobků, jako jsou svodidla, (závod 16) a oznámil, že rourovnu uvedou do plného provozu v posledním říjnovém týdnu. Tyto provozy financuje společnost Vítkovice Machinery Trade ze skupiny CE Industries Jaroslava Strnada, kterou schválil věřitelský výbor na návrh insolvenčního správce. Provoz závodu 14, středojemné válcovny, zajišťuje polská společnost Donquixote, s níž se už dříve domluvila sama Liberty.
Slezská huť vyráběla ocel hlavně pro stavebnictví, strojírenství a petrochemický průmysl. Dostala se ale do dluhů a většina jejích provozů se zastavila loni v prosinci, kdy jí společnost Tameh Czech přestala dodávat energie. Prvovýrobu, tedy výrobu oceli, podnik ukončil, když před rokem odstavil poslední fungující vysokou pec a letos v srpnu koksovnu. V druhovýrobě se nyní v podniku ve třech tollingově financovaných závodech dělají ze surového materiálu další výrobky.
V insolvenčním řízení s Liberty Ostrava přihlásili věřitelé pohledávky za více než 23,23 miliardy korun, pohledávky ve výši přes 15,2 miliardy korun však insolvenční správce popírá. Přezkumné řízení a následná schůze věřitelů se u ostravského soudu budou konat na konci listopadu.
Ještě loni měla Liberty Ostrava okolo 6000 zaměstnanců, nyní jich je zhruba 3000 a na konci roku by jich mělo zůstat přibližně 2400. Liberty Ostrava od roku 2019 patří Liberty Steel Group z koncernu GFG Alliance britského podnikatele Sanjeeva Gupty.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.