Za nájem v bytě o 60 metrech čtverečních zaplatí lidé v Praze a Brně měsíčně necelých 60 procent průměrné čisté měsíční mzdy. V Ostravě si lze stejně velký byt pronajmout za necelou polovinu mzdy. Vyplývá to z analýzy realitní platformy UlovDomov.cz. Podle té mzdy v posledním roce v ČR sice rostly, nikoliv ale tak rychle jako ceny nájemného. Obecně platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu v ČR nedosáhnou.
Stále ale podle analýzy nájemné vychází finančně lépe než měsíční splátka hypotéky. Na modelový byt by lidé v Praze a Brně zaplatili přes 90 procent průměrné mzdy, v Ostravě se hypoteční splátka výši nájemného blíží.
S příspěvkem na bydlení se náklady podle analýzy sníží zhruba o šest až osm procent. Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) se výdaje na příspěvky na bydlení loni proti předchozímu roku zdvojnásobily. Úřady práce na dávce vyplatily v minulém roce 17,9 miliardy korun, meziročně o 9,4 miliardy korun víc. Příspěvek mohou získat domácnosti, které za bydlení utratí přes 30 procent svého čistého příjmu.
V Praze nájemník za byt 2+1 o 60 metrech čtverečních zaplatí v průměru 22 tisíc korun. Po započtení nákladů na energie za zhruba 3500 korun se pak náklady na bydlení zvýší na 25 500 Kč měsíčně. Průměrná čistá mzda v Praze činí 43 770 Kč, takže podle analýzy náklady na bydlení tvoří v hlavním městě 58,3 procenta měsíčního příjmu.
V Brně je průměrná cena nájemného v bytě velikosti 2+kk a stejné rozloze okolo 18 000 Kč měsíčně plus asi 2500 korun na zálohách na plyn a elektřinu. Celkové měsíční náklady na nájemní bydlení jsou tedy 20 500 Kč, zatímco průměrný čistý měsíční příjem v Jihomoravském kraji je pro bezdětného jedince podle posledních dat ČSÚ 35 249 Kč. Náklady na bydlení tak činí z průměrného čistého příjmu 58,2 procenta, tedy téměř stejně jako v Praze.
V Ostravě nájemník zaplatí za modelový byt nájemné celkem 12 600 Kč a stejně jako v Brně přibližně 2500 Kč na zálohách. Měsíční náklady na bydlení tak dosahují 15 100 Kč. Průměrná čistá mzda v Moravskoslezském kraji je 32 723 Kč a náklady na bydlení tedy tvoří 46,1 procenta měsíčního příjmu.
Z letošního Indexu prosperity a finančního zdraví zpracovaného Českou spořitelnou a portálu Evropa v datech vyplývá, že dostupnost a kvalita bydlení v České republice je pátá nejhorší mezi státy Evropské unie. Na nákup průměrného bytu je nyní potřeba 13 ročních mezd oproti loňským 15. Výhodnost nájemního bydlení pak oproti koupi vlastního bydlení poklesla - zatímco loni v Česku bylo třetí nejvýhodnější mezi státy EU, letos je již 13. nejvýhodnější.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.