Režiséra Františka Vláčila si bude Frýdek-Místek připomínat freskou bílé holubice na fasádě domu, ve kterém prožil dětství. Autorem vítězného návrhu městské výtvarné soutěže je frýdecko-místecký rodák, výtvarník Oldřich Morys, řekla mluvčí radnice Jana Musálková Jeckelová.
Bílou holubici doplní nápis vedle vchodu do domu v Komenského ulici v Místku, kde ve 30. letech minulého století Vláčil žil s rodiči, i symbolické bidýlko.
Výtvarník Oldřich Morys
Morys je absolventem pedagogické fakulty Ostravské univerzity, vystudoval také ateliér nefigurativního sochařství na Fakultě výtvarných umění Vysokého učení technického v Brně a studoval i na fakultě volných umění ve španělské Cuence.
„Námětem je analogie domova s ptačí budkou, kde jedinec prožije dětství a které na prahu dospělosti opouští, jak tomu bylo v případě pobytu Františka Vláčila v tomto domě. Ke ztvárnění motivu je použito půdní kruhové okno opatřené bílou tyčí, tedy bidýlkem, které společně s trojúhelníkovým štítem evokuje ptačí budku. Níže je použit záběr z Vláčilova průlomového filmu Bílá holubice – holubice sedící na ruce sochy chlapce těsně před odletem. Ke ztvárnění holubice je použita tradiční metoda fresky, tedy malby do mokré omítky," vysvětlil Morys.
Frýdecko-místecký výtvarník je například autorem vítězného návrhu na památník Adolfa Loose v Brně nebo vítězem architektonické soutěže na podobu pitného stojanu před Vřídelní kolonádu v Karlových Varech.
Radnice soutěž vyhlásila na počátku letošního roku, a to u příležitosti stého výročí narození známého režiséra. „Zadání návrhu pamětní desky formou výtvarné soutěže jsme dělali poprvé v novodobé historii města. Samozřejmě máme i jiná pamětní místa, ale při jejich vzniku se nepostupovalo touto formou uměleckého ztvárnění. Máme další plány na pamětní místa – například připomínku továrníka Adolfa Landsbergera, který získal loni Cenu města,“ uvedl primátor Petr Korč (Naše Město F-M).
Komise soutěže vítěze vybírala nejprve v prvním kole z devíti anonymních návrhů, do dalšího kola pak postoupily tři návrhy, které autoři dopracovali.
Vláčil se narodil v roce 1924 v Českém Těšíně, kde byl jeho otec František Vláčil jedním z velitelů 8. pěšího pluku. Po přestěhování pluku do Místku se rodina Vláčilových přestěhovala v roce 1930 právě do domu postaveného vojenskými gážisty v Komenského ulici.
Vláčil je autorem filmu Markéta Lazarová, ve své době nejdražšího československého filmu, který byl v novinářské anketě v roce 1994 vyhlášen nejlepším českým filmem všech dob. V roce 1968 byl Vláčil jmenován zasloužilým umělcem, o dvacet let později národním umělcem. V roce 1994 obdržel ocenění Český lev za celoživotní umělecký přínos českému filmu a na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech v roce 1998 mu byla udělena hlavní cena za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. Zemřel v Praze 27. ledna 1999 ve věku 74 let.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.