Holky z půdy jsou ručně šité panenky, které spojují generace a podporují fantazii i vztah ke čtení. Za projektem stojí Martina Koukalová, která před třemi lety poprvé navrhla a vytvořila ručně šité a malované panenky. Z panenek se díky spolupráci s dětmi ze ZŠ Mládežnická v Havířově zrodily pohádky a kniha, která nyní obohacuje dětské životy.
Projekt Holky z půdy vznikl z touhy přenést fantazii a tvořivost do světa dětí, říká Martina. Sama má dva syny, kteří panenky poprvé ukázali svým kamarádům ve škole.
„Kluci naše holky ukázaly ve škole, kde se moc líbily. To mě přivedlo na myšlenku vdechnout jim život. A tak se zrodil projekt ve spolupráci s dětmi ze ZŠ Mládežnická Havířov. Potřebovala jsem panenky nějak zapojit a vymyslet, proč by zrovna ony mohly děti zajímat. Napadlo mě, že by bylo hezké o panenkách napsat knížku. Potřebovala jsem ale dětskou fantazii, a když jsme si s dětmi na schůzkách povídali o panenkách, vyplynulo to samo," popisuje Martina počátky spolupráce se školou.
Právě z dětských nápadů vznikl prvotní námět na pohádky. „Při další hodině jsem jim vymyšlenou pohádku o dané panence přečetla. Děti to zajímalo, byly nadšené, že slyší pohádku, v níž jsou jejich nápady," vysvětluje autorka knihy. S dětmi se schází i nadále. Malují spolu postavy nebo prostředí pohádek, vymýšlí nové příběhy. „Tvoříme také různé dárky. Jednu pohádku jsme zinscenovali a uspořádali divadelní představení pro školu, rodiče a také vedení města."
„Mé holky vznikly ve chvíli, kdy jsem potřebovala odbočit od reality a vyčistit si hlavu od dospělých starostí. Tvoření mě vtáhlo do světa fantazie a bezstarostnosti, kterou jako děti máme, ale jako dospělí na ni zapomínáme. Vždy jsem ráda tvořila, ale při běžném životě na to není mnohdy čas. Přesto holky vznikly a já jsem si uvědomila, že při tvoření jsem jako malá holka. Je to tedy návrat do dětství," svěřuje se Martina.
Dodává, že před třemi lety neuměla šít. „Šití mi ukázal můj manžel a první panenka Bětka byla zároveň mým prvním výrobkem," vysvětluje.
Holky z půdy se na Mládežnické staly neoddělitelnou součástí školního roku. „Mají zájem na tom, aby byly Holky z půdy součástí školy každý rok. Kniha se stala součástí vyučování při hodinách češtiny a jiných předmětů i ostatních družinek," uvádí studentka Celoživotního vzdělávání na Pedagogické fakultě Ostravské univerzity.
Právě letos Martina sepsané příběhy přetavila ve skutečnou knihu. Nechybí v ní ani řada kreseb přímo od dětí. „Vydání knihy nebylo vůbec jednoduché. Velkou oporou mi byl můj manžel Martin Koukal, protože jsme museli vyřešit spoustu věcí. Chtěla jsem, aby kniha byla opravdu naše a originální, takže jsem se musela naučit ji sama ilustrovat. Díky spolupráci se skvělým grafikem Markem Chmielem, který měl nesmírnou trpělivost, se nám dílo povedlo. Myslím, že můžeme být na výsledek právem hrdí," raduje se Martina.
Největší význam celého projektu vidí Martina v tom, že se dětem věnuje a tráví s nimi čas. „Necháme prostor fantazii a podporujeme lásku ke knihám, čtení. Cílem projektu je také umožnit snadnější přechod dětí z mateřské školy do základní školy, jelikož i pro ně jsme uspořádali divadelní představení a již měli možnost seznámit se s novými spolužáky a kamarády z Holek z půdy," dodává.
Samotným vydáním knihy projekt nekončí. „Mým cílem je, aby se kniha dostala do všech základních škol jako dárek prvňáčkům. Na tomto poslání usilovně pracuji," uvedla Martina.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.