Jako datum zahájení okupace zbytků Československa nacistickým Německem bývá označován 15. březen 1939. Ve skutečnosti první příslušníci wehrmachtu a jednotek SS překročili státní hranici již vpodvečer předchozího dne na Ostravsku. V Místku přitom narazili na rozsahem nevelký, ale překvapivě houževnatý odpor skupiny českých vojáků.
První jednotky německých sil vstoupily na československé území už v době, kdy československý prezident Emil Hácha teprve cestoval do Berlína, aby osobně promluvil s nacistickým vůdcem Adolfem Hitlerem. Pozdě odpoledne 14. března 1939 příslušníci VIII. armádního sboru a elitního pluku SS "Adolf Hitler" překročili Odru u Petřkovic a Koblova na Ostravsku, odkud postupovali na Moravskou Ostravu.
Zatímco Ostrava padla do německých rukou bez použití síly, v nedalekém Místku narazili okupanti na ozbrojený odpor. Zasloužili se o něj vojáci III. praporu 8. pěšího pluku pod vedením zastupujícího velitele Karla Pavlíka. Zhruba půlhodinovou přestřelku o budovu Czajankovy textilní továrny v Místku ukončil nedostatek munice na straně obránců. Podle jiné verze kapitán Pavlík kapituloval na příkaz nadřízených. Ačkoliv v řadách českých vojáků převládali nováčci, konečná bilance hovořila jasně v jejich prospěch: okupanti ztratili podle různých zdrojů šest až 18 mužů, zatímco dva obránci utrpěli jen lehká zranění.
Další průběh okupace byl z německého hlediska bezproblémový a v šest hodin ráno 15. března se německá armáda začala valit v několika proudech do českého vnitrozemí.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.