V sobotu večer bude Jupiter nejjasnější v roce. Pozorovat ho lze dalekohledy, nabádá astronom z Opavy

Autoři | Foto Pixabay.com

Jupiter, největší planeta Sluneční soustavy, se dnes večer ocitne na opačné straně oblohy, než je Slunce. Díky tomu dosáhne planeta svého největšího jasu v roce. Podle Petra Horálka z Fyzikálního ústavu v Opavě mohou zájemci tento jev v případě příznivého počasí pozorovat dalekohledem i z měst.

Ve 21:50 středoevropského času se Jupiter dostane do opozice se Sluncem. „Bude tedy na opačné straně oblohy než Slunce, vycházet bude za soumraku, zapadat za rozbřesku, nejvýše nad obzorem bude o půlnoci," popsal Horálek. V této fázi bude planeta nejjasnější, protože odráží maximální množství slunečního světla zpět k Zemi

Jupiter bude snadno viditelný vysoko na obloze v souhvězdí Býka i ve městech s velkým světelným znečištěním. S použitím malého dalekohledu nebo při návštěvě hvězdárny mohou lidé vidět nejen planetu, ale i její čtyři největší měsíce: Io, Europu, Ganymedes a Callisto. „Dalekohledem si také můžeme všimnout charakteristických tmavých a světlých pásů na Jupiterově atmosféře," doplnil Horálek.

V dubnu loňského roku vyrazila evropská sonda Juice (Jupiter Icy Moon Explorer) na osmiletou misi k Jupiteru a jeho měsícům. Při této cestě využívá gravitační pomoci Země, Měsíce a Venuše. Vědci z Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd se podílejí na vývoji přístroje pro výzkum radiových vln a plazmy. Navrhli a s významnou pomocí českého kosmického průmyslu postavili analyzátor elektromagnetických vln na slyšitelných kmitočtech. Odpovídají také za jeho řízení a zpracování získaných dat. Tento projekt se zaměřuje na zkoumání místního prostředí a hledání možného života na ledových měsících Jupiteru.

Jupiter je největší planetou ve Sluneční soustavě a patří mezi plynné obry. Jeho průměr je více než 11krát větší než průměr Země a hmotnost je zhruba 318krát větší. Jupiter je známý svou mohutnou atmosférou, která je tvořena převážně vodíkem a héliem, a jeho charakteristickými pásy – světlými a tmavými pruhy, které jsou výsledkem silných větrů a různých chemických procesů v atmosféře. Jupiter je obklopen silným magnetickým polem a jeho oběžná dráha trvá přibližně 12 let.

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Opava, vesmír, astronom, Jupiter, dalekohled

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.