Vítání nového roku bývá často spojeno s působivými ohňostroji. Mnozí lidé se na ně pokaždé těší, mají ale i své odpůrce. Zejména na sociálních sítích se lidé každoročně vyjadřují k nadměrnému hluku, který trápí domácí mazlíčky i toulavá zvířata, a také k ekologické stránce jiskřivé podívané. Která města napříč severní Moravou a Slezskem novoroční tradici zachovala, a která místa od ní naopak upouští? Redakce Ostravské Drbny přináší přehled novoročních ohňostrojů v regionu.
Ostravné se mohou těšit na tradiční novoroční podívanou na kruháči v Hrabůvce. Nejpočetnější městský obvod 1. ledna od 18 hodin nabídne dvacetiminutovou světelnou a hudební show. Vůbec poprvé nabídne i část s tichou pyrotechnikou.
Akce se každoročně účastní tisíce Ostravanů. Má ale i řadu odpůrců. „Negativní reakce na tradiční ohňostroj v Hrabůvce bereme vážně a snažíme se jim porozumět. Chápeme, že silvestrovské oslavy jsou pro některé domácí mazlíčky či citlivější občany náročné, na druhou stranu víme, že mnoho lidí tuto událost očekává jako příležitost k setkání a společné oslavě. Náš ohňostroj je plánován s jasným termínem začátku, lze se na něj připravit, na rozdíl od neorganizovaných petard, rachejtlí a ohňostrojů vypouštěných během roku,“ vyjádřili se k problematice zástupci Jihu.
Novoroční ohňostroj pořádá tradičně Slezská Ostrava. Desetiminutová světelná show vypukne na Silvestra přesně o půlnoci. Slezskoostravský ohňostroj je podle starosty obvodu Richarda Vereše (ANO) jediný opravdu půlnoční.
„Za mě je jeden ohňostroj ročně rozumným kompromisem. Osobně jsem však pro zásadní omezení ohňostrojů na území města po zbytek roku, protože ohňostroje obecně jsou skutečně škodlivé nejen pro zvířata, ale i pro životní prostředí jako takové," doplnil.
Slavnostní odpálení čeká i ostravské Radvanice. Nebe se rozzáří 31. prosince už tři hodiny před půlnocí, ohňostroj je totiž organizovaný pro děti a coby sousedské setkání. Ani zde neplánují tradiční akce nijak měnit.
Kvůli negativním reakcím od novoroční akce některé obvody a další města postupně upouštějí, případně hledají alternativy. Mění například jejich vizuální podobu. Místo ohňostrojů někteří organizátoři volí dronové show nebo tiché ohňostroje. Ty jsou ovšem finančně náročnější. Některé obvody silvestrovské akce vypustily úplně, a to kvůli ochraně zvířat i úsporám.
Příznivci rachejtlí si přijdou na své ve Frýdlantu nad Ostravicí. Světelná show proběhne 1. ledna od 18 hodin v centru města. Žádný oficiální ohňostroj však neproběhne ve Frýdku – Místku ani v Třinci. Oficiální světelné show neplánují ani Ostravice nebo Čeladná.
Opavský Silvestr i první leden zůstanou bez městského ohňostroje. Vůbec poslední místní radnice uspořádala v roce 2008, od té doby se nekoná. Vítkov zvolil alternativu, která je šetrnější k životnímu prostředí, tedy takzvaný tichý ohňostroj. Podívaná proběhne 31. prosince na Mírovém náměstí už v 17 hodin.
Bez oficiálního ohňostroje zůstane letos rovněž Dolní Benešov, Hradec nad Moravicí nebo Kravaře a Budišov nad Budišovkou.
V Karviné se mohou lidé těšit na světelnou show pod zámkem Fryštát. „Novoroční ohňostroj letos plánujeme 1. ledna 2025 v 18.30 v parku Boženy Němcové u prostranství za zámkem Fryštát. Celou akci organizuje Městský dům kultury Karviná. Ponese se v klasickém duchu s hudebním podkresem,“ informoval mluvčí karvinské radnice Lukáš Hudeček.
Na severu Moravy a ve Slezsku novoroční ohňostroje proběhnou v Orlové, Českém Těšíně a Novém Jičíně. Nový Jičín chystá klasický ohňostroj, Frenštát jen jeho nehlučnou variantu
Kopřivnice 1. ledna odpálí novoroční ohňostroj z areálu Tatry. „Novoroční ohňostroj je oblíbenou podívanou zejména pro rodiny s dětmi, což je každoročně vidět na počtu přihlížejících. Jsme si vědomi některých negativních dopadů ohňostrojů, ale domníváme se, že několikaminutový profesionálně řízený ohňostroj je lepší volbou než amatérsky odpalované petardy, které se snad díky tomu částečně omezí,“ řekla mluvčí radnice Lucie Macháčková.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.