Na Silvestra zřejmě budeme mít šanci spatřit nejkrásnější nebeský úkaz, polární zář si lidé mohou splést s červánky

Autoři | Foto Vladislav Hosnedl (Meteostanice Chotěšov)

Polární zář pravděpodobně ozdobí nebe v posledním dni letošního roku. Informoval o tom Petr Horálek z Fyzikálního ústavu v Opavě. Podle něj mohou lidé už teď pozorovat například Venuši. Také následující rok nabídne řadu zajímavých úkazů. Těšit se můžeme na meteorické roje a především na úplné zatmění Měsíce.

„Na Slunci došlo v neděli k sérii erupcí, z nichž minimálně jedna vychrlila k Zemi plazmatický oblak nabitých částic. Ten by měl zasáhnout Zemi v průběhu silvestrovských večerních hodin. Národní úřad pro oceány a atmosféru v USA předpovídá geomagnetickou bouři s možností pozorovatelných polárních září i z našich zeměpisných šířek," uvedl astronom Petr Horálek.

Polární záře byla krásně viditelná například loni v dubnu nad Šumavou a Plzeňskem. Připomeňte si to  této galerii.

Nebeský úkaz bude zřejmě možné sledovat ve druhé polovině dne 31. prosince. „Zda opravdu k úkazu dojde, není zcela jisté. Modelování slunečního větru je velmi komplikované," doplnil. Zájemcům o pozorování polární záře astronom doporučuje sledovat takzvané aurorální monitory například na webech solarham.com nebo spaceweatherlive.com, případně prostřednictvím mobilní aplikace Aurora Alerts.

Polární záře patří mezi nejkrásnější přírodní úkazy na obloze. Celkem běžné jsou v polárních oblastech, kde jsou viditelné po celé obloze. V Česku bývají naopak obvykle velmi slabé. Nezkušení pozorovatelé si je mohou splést se světelným znečištěním nebo červánky.

Při čekání na polární záři si mohou pozorovatelé čas krátit pozorováním Venuše. „Ta je už nyní krásně pozorovatelná na večerní obloze jako nejjasnější nebeský objekt po Slunci a Měsíci. Dá se spatřit už za soumraku nad jihozápadním obzorem jako nepřehlédnutelný nebeský objekt i z měst. Planeta zkrášlí jak silvestrovský večer, tak večery dalších dní i měsíců," řekl.

Planeta bude v roce 2025 podle něj velmi častým aktérem při nebeských setkáních, takzvaných konjunkcích, a to zejména s Měsícem ve fázi zpravidla úzkého srpku, ale i s jasnými planetami. „Venuši budeme nejprve pozorovat jako jasnou Večernici za soumraku a pozdních večerů nad západním obzorem, a to od ledna až do konce března. Už 10. ledna 2025 dosáhne největší východní elongace, octne se úhlově nejdále od Slunce na večerní obloze. O měsíc později bude na večerním nebi nejvýše pozorovatelná nad středoevropským obzorem," doplnil Horálek.

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky polární záře, meteorologický úkaz, pozorování oblohy, silvestr, astronom

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.