Počasí dnes6,2 °C, zítra8,8 °C
Pondělí 27. ledna 2025  |  Svátek má Ingrid
Bez reklam

Ptačí budky rozmístěné po Ostravě se osvědčily. Hnízdí v nich hlavně sýkory koňadry a modřinky

Ptačí budky rozmístěné napříč moravskoslezskou metropolí i v minulém roce našly své obyvatele. Podle dostupných dat jich loni bylo zahnízděno 207, což znamená zhruba osmdesát procent z celkového počtu. K nejčastějším hnízdícím pěvcům v budkách patří sýkora koňadra a sýkora modřinka.

Ptačí budky pro Ostravu se loni znovu osvědčily. Takzvaných sýkorníků je po městě schováno celkem 251. Před čtyřmi lety je pracovníci odboru ochrany životního prostředí postupně rozmístili do korun městských stromů. 

Budky se nachází v městských obvodech Poruba, Ostrava-Jih, Moravská Ostrava a Přívoz, Mariánské Hory a Hulváky, Vítkovice, Michálkovice, Svinov a Slezská Ostrava, především pak v lokalitách s nedostatkem přirozených dutin. 

„Kromě čištění, kdy byly odstraňovány staré výstelky hnízd a případní parazité ptáků, byl u všech budek zkontrolován souběžně jejich stav a pevnost uchycení ke stromům. V průběhu těchto prací  byly evidovány rovněž údaje o obsazenosti budek," uvedla mluvčí magistrátu Gabriela Pokorná.

Podle Pokorné byla úspěšnost projektu vyšší než v předchozích letech. Z celkových 251 budek jich toti bylo 207 zahnízděno, což znamená osmdesátiprocentní obsazenost. Oproti roku 2023 jde o dvanáctiprocentní nárůst. 

K nejčastějším hnízdícím pěvcům v budkách patří sýkora koňadra a sýkora modřinka. „V projektu bude město pokračovat i nadále, přičemž budky jsou již nyní připraveny na další hnízdící období. Patří mezi ně také sedm budek, ve kterých v loňském roce našly svůj úkryt vosy," doplnila Pokorná.

Krmení ptáků v zimním období

Podle mluvčí Zoo Ostrava Šárky Novákové bychom ptáky měli přikrmovat jen v období možného strádání, tedy za mrazů či sněhové pokrývky. „Jakmile příroda ukáže přívětivější tvář, nechejme ptáky vykonávat to, k čemu jsou v přírodě určeni – vytváření rovnováhy mezi všemi rostlinnými a živočišnými druhy," uvedla mluvčí.

Během jediné mrazivé noci mohou pěvci ztratit až dvacet procent tělesné hmotnosti. Správné přikrmování ze strany člověka proto může výrazně zvýšit jejich šanci na přežití. Přikrmování ale má svá pravidla. Při jejich nedodržení ptákům nepomůžeme, naopak jim můžeme i ublížit, upozornila mluvčí.

Zásady zimního přikrmování
- Krmítko musí být bezpečné a poskytovat ptákům výhled
- Krmítko musí být umístěno minimálně 1,5 metru nad zemí a alespoň 2 metry od stromu
- Krmení musí být zajištěno proti vypadávání a chráněno před sněhem a deštěm
- Krmítko pravidelně doplňujeme krmením, čistíme od trusu a slupek a dezinfikujeme octem
- Krmítko může být bezprostředně na okně nebo parapetu
- Skleněná plocha musí být zajištěna tak, aby nedocházelo k nárazům prolétajících ptáků
- Tukové směsi věšíme na stinná místa, na slunci se mohou roztavit či žluknout
- Krmítko plníme směsí semen a zrnin, lojem, plody různých keřů, jako jsou jeřabin nebo šípky
- Nepodáváme solené, slazené, kořeněné, zkažené či plesnivé krmivo, jeho požití může být příčinou úhynu ptáků
- Krajně nevhodné je i pečivo.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Lukáš Kaboň

Štítky Ostrava, příroda, ptáci, budky

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Ptačí budky rozmístěné po Ostravě se osvědčily. Hnízdí v nich hlavně sýkory koňadry a modřinky  |  Společnost  |  Zprávy  |  Ostravská Drbna - zprávy z Ostravy a Moravskoslezského kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.