Moravskoslezská metropole se stává stále bezpečnějším místem. Kriminalita v Ostravě v loňském roce opět klesla, a to zhruba o deset procent. Nižší byla jen za pandemie. Počet zaznamenaných trestných činů za posledních deset let se zmenšil zhruba o polovinu. Vedení města se i přesto chce zaměřit na posilování bezpečnostních prvků.
Kriminalita v Ostravě klesá, město chce bezpečnost dále posilovat. Shoduje se na tom politická reprezentace i zástupci složek integrovaného záchranného systému. „Určitě se lidé ve městě mohou cítit bezpečně. Samozřejmě vnímáme, že některé lokality jsou vnímány jako nebezpečné, ale paradoxně tomu tak není. Data jsou poměrně nekompromisní, takže víme, že pocity se často odchylují od reality. Situace v Ostravě se zlepšuje," uvedl primátor Jan Dohnal (Spolu).
Situace v krajském městě se podle něj nikterak neliší od dění v dalších velkých městech jako jsou Praha, Brno nebo Plzeň. Na bezpečnostních opatřeních se přesto pracuje i nadále. V minulém roce se například více než tisícovka kamer zabydlela v ostravské MHD. Kamerovým systémem jsou nyní vybaveny všechny vozy, které Dopravní podnik Ostrava běžně nasazuje do provozu.
„Kamery opravdu mají svůj smysl. Rozšiřujeme i kamerový systém v rámci celého města. S ohledem na to, co se děje ve světě, tak tou výzvou, kterou asi teď budeme řešit a už jsme začali, je to zaměření na měkké cíle," přiblížil Dohnal.
Během velkých akcí v centru město v okolí instaluje v okolí betonové zátarasy. V blízké budoucnosti se zaměří také na exponovaná sportoviště, například městský fotbalový stadion nebo Ostravar Arénu.
„Místa, kde je velká koncentrace lidí, si určitě v dnešní době budou zasluhovat stále větší pozornost," míní primátor. Slabá místa Ostravar Arény podle Dohnala ukázal loňský hokejový šampionát. Je potřeba vyřešit uzamykání elektronických dveří, rozšíření kamerových systémů a podobně, dodal primátor.
Na bezpečnost v krajském městě dohlíží více než tisíc státních policistů. Nejvyšší podíl ze všech trestných činů připadá na majetkové trestné činy. K případům se policisté dokážou v řádu minut.
„Dojezdové časy policistů k zákrokům se pohybují v průměru okolo pěti minut. Loni policie vytvořila takzvaný Tým zákrok, který tvoří 11 zkušených a speciálně vyškolených policistů, kteří jako velitelé při mimořádných událostech koordinují činnost svých kolegů a spolupracují s dalšími složkami integrovaného záchranného systému," uvedl ředitel Městského ředitelství policie Ostrava Antonín Řezníček.
Oproti republikovým kolegům měli strážníci napilno. Počet případů jim meziročně narostl o dva tisíce. Podle ředitele Miroslava Plačka je nárůst způsoben tím, že si lidé více všímají toho, co se děje v jejich okolí.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.