Ostravské zoologické zahradě se daří odchovávat mládě vzácné vodušky abok, kterému po porodu uhynula matka. Adoptovala ho samice, která naopak přišla po porodu o své mládě. Voduška abok je nejvzácnější z pěti druhů afrických antilop vodušek a v ostravské zoo se už podařilo odchovat čtyři desítky mláďat.
Letos zatím v zoo rodily tři samice. Zatímco první porod byl bezproblémový a novorozená samička byla v pořádku, následovala matku a začlenila se do stáda, další porody se zkomplikovaly. Při druhém porodu se narodil samec, který byl ale slabý. Nebyl schopný se postavit a tedy ani napít mléka. Po několika hodinách mládě uhynulo.
"Ani třetí porod se neobešel bez komplikací. Mládě, také sameček, bylo v pořádku, silné a dobře vyvinuté. Samici ale následně vyhřezla děloha. Přivolaný veterinární lékař již nemohl samici pomoci a nakonec uhynula. Jednalo se o zkušenou samici, která v Ostravě porodila a úspěšně odchovala šest mláďat,“ uvedl inspektor chovu Ivo Firla.
Ve stádu tak zůstávalo životaschopné mládě bez matky a samice, jejíž mládě záhy po porodu uhynulo. "Vzhledem k těmto velmi specifickým podmínkám se chovatelé rozhodli samici s mládětem spojit a pokusit se tak o adopci. Uvádí se, že samice vodušek abok často nechávají sát mléko i cizí mláďata. Přestože zkušenosti ostravských chovatelů jsou spíše opačné, pokusili se o spojení," uvedla mluvčí zoo Šárka Nováková.
Sobota, 25. ledna 2025, 16:00
Návštěvníci ostravské zoologické zahrady už mají šanci vidět dvě mláďata levhartů cejlonských, která se v zoo narodila loni na podzim. Matka s potomky dosud pobývala v zázemí, tedy mimo zraky návštěvníků. Nyní už se ale obě malé samice vydávají i na...
Chovatelé adoptivní matku i mládě oddělili od stáda. Aby měly klid, na několik dní uzavřeli pavilon, který zvířata obývají. Samice nakonec mládě velmi rychle přijala a oba už byli úspěšně vráceni ke stádu. "Adopce byla úspěšná. Obě mláďata jsou čilá, vyhledávají své matky. Ať už v případě samičky tu biologickou, tak v případě samečka tu adoptivní, interagují spolu i se stádem,“ dodal Firla.
Zoo Ostrava chová vodušky abok od roku 2016 a je také zapojena do Evropského ex situ programu pro tento druh. Odchovaná mláďata bezplatně poskytuje dalším zoo tak, aby se rozšířila chovatelská základna tohoto vzácného kopytníka. Vodušky obývají v Zoo Ostrava pavilon Afrických zvířat. Venkovní výběh sdílejí společně s žirafami Rothschildovými, antilopami losími a pštrosy dvouprstými. V přírodě se voduška abok vyskytuje pouze na severu Jižního Súdánu a na západě Etiopie. Celkový počet nepřekračuje 5000 jedinců.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.