Do každoročního hromadného sčítání ptáků se letos zapojilo přes 36 tisíc Čechů ze všech koutů tuzemska. Dobrovolníci ornitologům poskytli více než 25 tisíc hodinových záznamů a vypozorovali téměř 800 tisíc ptáků. Desítka nejčastěji pozorovaných druhů v čele se sýkorou koňadrou zůstala oproti minulému roku neměnná.
Sýkora koňadra obhájila své prvenství již po sedmé v řadě. Výrazně předčila ostatní návštěvníky krmítek, lidé totiž koňader zpozorovali necelých 143 tisíc. Zvítězila i svým plošným výskytem. „To je odlišný údaj, který nám říká, jak často byl druh zaznamenán. Například frekvence 25 procent znamená, že druh byl zjištěn na čtvrtině sčítacích míst. Sýkora koňadra tak byla s frekvencí 85,7 procenta pozorována na drtivé většině českých krmítek,“ vysvětlil koordinátor Ptačí hodinky Filip Tuháček.
„V závěsu za koňadrou se umístila její příbuzná sýkora modřinka, která obsadila 68,2 procenta sčítacích míst. Jako třetí skončil kos černý, který byl zpozorován na 60,8 procentech krmítek,“ doplnil Tuháček.
Pokud jde o celkový počet jedinců, hned za koňadrou se umístili vrabci polní a domácí. „Vrabci sice nebyli spatřeni na tolika místech, ale když už se někde objevili, tak často ve velkých hejnech, a proto v početnosti předehnali i výše zmíněnou modřinku nebo kosa,“ objasnil koordinátor projektu.
Pátek, 14. února 2025, 11:00
Letošním králem ptačí říše se stal konipas horský. Výrazně zbarvený pták je v Česku poměrně běžným druhem, nevyhýbá se ani blízkosti lidských sídel. Jeho život je ovšem úzce spjatý s vodou, lidé na něj nejčastěji narazí při procházce podél...
Desítka nejčastěji pozorovaných druhů zůstala ve srovnání s loňským rokem neměnná, pořadím ale zamíchali brhlík lesní, sojka obecná i čížek lesní. Tyto ptáky bylo letos těžší zpozorovat. „Rozšíření těchto druhů mohou ovlivňovat podobné faktory, například množství semen nebo teplota. Podobné výkyvy v minulých letech kopírovaly i další lesní druhy, například strakapoud velký nebo pěnkava obecná, u nichž ale letos k výraznějším změnám oproti loňsku nedošlo,“ okomentoval Tuháček.
Méně často lidé zaznamenali také kosy černé. „Loni si kosi hodně polepšili a mohli jsme je pozorovat skoro na 70 procentech krmítek. Letos jich je zase o něco méně, nicméně když se podíváme, jak se jeho početnost vyvíjela v průběhu minulých let, tak se nejspíše jedná jen o každoroční výkyvy. Každopádně i letošní Ptačí hodinka nám potvrdila, že se na severu republiky setkáme s kosem daleko častěji než na jihu Čech či Moravy,“ poznamenal ornitolog.
Neděle, 26. ledna 2025, 11:00
Ptačí budky rozmístěné napříč moravskoslezskou metropolí i v minulém roce našly své obyvatele. Podle dostupných dat jich loni bylo zahnízděno 207, což znamená zhruba osmdesát procent z celkového počtu. K nejčastějším hnízdícím pěvcům v budkách patří...
Zatímco některé druhy přiletěly na krmítka v menším počtu než loni, jiné naopak zaznamenaly nárůst. „Například dlask tlustozobý si v žebříčku pozorovaných druhů polepšil již podruhé v řadě a letos se vyhoupl o čtyři příčky nahoru až na třinácté místo. Navíc jsme u něj zaznamenali i početnější hejna,“ dodal Tuháček.
Pravidelné sledování ptačích druhů podle něj může přinést ornitologům cenná data o tom, jak si vedou jejich populace z dlouhodobého hlediska. „Krásným příkladem je zvonek zelený nebo mlynařík dlouhoocasý. Ani u jednoho z druhů jsme nezaznamenali nějaký markantní meziroční pokles nebo nárůst v populaci. V průběhu času však můžeme u zvonka pozorovat mírnou klesající tendenci. A u mlynaříka je tomu právě naopak. Ptačí hodinka nám tak dává do ruky skvělý nástroj, jak se o našich ptácích můžeme dozvědět ještě více,“ objasnil důležitost pravidelného sčítání koordinátor.
Úterý, 14. ledna 2025, 07:00
Do Ptačí hodinky, celorepublikového sčítání ptactva, se během víkendu zapojilo přes dvacet tisíc lidí. Ti zatím napočítali přes šest set tisíc ptáků, nejčastěji viděli sýkory a vrabce. K tomu také posílají České společnosti ornitologické tisíce...
Klimatická změna zasahuje i do výsledků Ptačí hodinky. Někteří sčitatelé se letos setkali s druhy, které běžně na zimu odlétají do teplejších krajů. „Mezi tyto druhy patří zejména rehci domácí, pěnice černohlavé či holubi hřivnáči, ale objevili se také jedinci konipase bílého či horského. Vedle již obvyklých čápů bílých byl překvapivě zaznamenán i zimující čáp černý. Sčitatelé, kteří se místo zahradních krmítek rozhodli sčítat ptáky u vody, se pak mohli setkat například i se zimujícími lžičáky pestrými či husicí liščí,“ shrnul Tuháček.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.