Začátkem dubna začala platit novela vyhlášky Ministerstva zemědělství, která přinesla plošný zákaz lovu pro celosvětově ohroženého poláka velkého, poláka chocholačku a také lysku černou. V Evropě těchto opeřenců dlouhodobě ubývá, ukončení lovu je proto podle ornitologů zásadním krokem k jejich ochraně. Na přípravě novely se podílela právě Česká společnost ornitologická (ČSO), která v roce 2023 vyhlásila ptákem roku právě poláka velkého. Upozornila tím na paradox, že v Česku bylo možné legálně lovit celosvětově ohrožený druh.
Lov poláků velkých, poláků chocholaček a lysek černých je v Česku od dubna minulostí. Nová vyhláška totiž nestanovuje dobu lovu těchto druhů, a tedy je není možno lovit, vysvětlují ornitologové.
„Novela upravuje vyhlášku č. 245/2002 Sb. o době lovu jednotlivých druhů zvěře. Kromě změn týkajících se lovu lišek či spárkaté zvěře přinesla i pozitivní změny pro ohrožené druhy vodních ptáků. Polák velký, polák chocholačka a lyska černá jsou nyní celoročně hájeni. Až doposud tomu tak však nebylo,“ říká ředitel ČSO Zdeněk Vermouzek.
Lyska i oba druhy poláků totiž dodnes figurují seznamu ptačích druhů, na které se nevztahuje obecná ochrana a zákaz lovu. „Najdeme je rovněž ve výčtu lovné zvěře podle Zákona o myslivosti. Původní vyhláška stanovovala dobu lovu od začátku září do konce listopadu. Novela dobu lovu nijak nestanovuje, a tudíž je jejich lov celoročně zakázán,“ doplňuje Vermouzek.
Polák velký patří mezi celosvětově ohrožené druhy. Za posledních 30 let přišla Evropa až o polovinu těchto opeřenců. Příčinou je podle odborníků především intenzivní rybníkářství. „V roce 2015 byl proto zařazen na seznam celosvětově ohrožených druhů. Tento trend se bohužel nevyhnul ani našemu území – jen od konce minulého století zmizela z Česka třetina hnízdní populace poláků velkých. Přesto trvalo dlouhých deset let, než se jeho lov podařilo zakázat, a to především kvůli liknavému přístupu ze stran myslivců i ministerstev,“ upozorňuje Vermouzek.
O prosazení zákazu lovu lysky černé a obou druhů poláků se ČSO zasazovala dlouhodobě „Dodávali jsme Ministerstvu životního prostředí odborné podklady a připomínkovali návrh vyhlášky. Věřím, že k prosazení zákazu lovu přispěla i kampaň Pták roku, kterým jsme pro rok 2023 zvolili právě poláka velkého, přičemž ukončení jeho lovu bylo jedním z dílčích cílů kampaně,“ sděluje Vermouzek. „V roce 2023 navíc vstoupilo v platnost i nařízení Evropské unie, podle kterého se již na mokřadech nesmějí k lovu používat olověné broky. Ukončení lovu je tak dalším významným vítězstvím pro vodní ptáky,“ uzavírá ředitel.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám