Ostravští zoologové se radují. V zahradě se už několik dní zabydluje samice lva indického původem ze Švédska. Chovatelé doufají, že se po aklimatizaci stane novou partnerkou dvanáctiletého samce. Původní osmnáctiletou samici musela zahrada nechat v březnu utratit kvůli vysokému věku a zhoršujícímu se zdravotnímu stavu. Zoo tyto kočkovité šelmy chová už dvacet let, ale zatím se jim nepodařilo odchovat mláďata.
Ostravská zoologická zahrada sestavuje nový chovný pár lvů indických. Odchov jejich lvíčat se zde dlouhodobě nedaří. Mladá lvice ze Švédska přináší chovatelům novou naději. Lvice na severní Moravu přicestovala z Parken Zoo Eskilstuna ve Švédsku, kde se v roce 2020 i narodila.
„Jedná se o významný milník v chovu těchto vzácných koček a doufáme, že se konečně podaří lvy v Ostravě rozmnožit. Než se lvice zabydlí, bude dočasně uzavřen pavilon Indické šelmy a případně i bezprostřední okolí venkovních výběhů lvů," uvedla mluvčí zahrady Šárka Nováková.
Výběh nyní obývá dvanáctiletý samec, kterého zoo nechala loni v říjnu vyšetřit a potvrdilo se, že je plodný. „Jedná se o velmi klidné a sebevědomé zvíře, u kterého víme, že se umí správně chovat ke lvici. V minulosti měl možnost samice pářit, ale koťata se z těchto spojení nikdy nenarodila. Také proto je samec geneticky velmi cenný," uvedl inspektor chovu Matěj Vrúbel.
Lvy indické v Evropě chová 39 institucí v počtu 115 zvířat. Populace ovšem významně stárne. Rovněž v jiných evropských zahradách se v posledních letech narodilo málo mláďat, řada navíc nepřežila. V přírodě žije jen okolo 670 jedinců lvů indických.
„Proto také v rámci Evropského ex situ programu probíhají snahy o maximalizaci reprodukce, abychom o tyto kočkovité šelmy v Evropě nepřišli. Probíhá také screening plodnosti jednotlivých zvířat, což pomáhá při sestavování nových párů či skupin, u kterých je tak velká šance na úspěšné rozmnožení," dodala mluvčí.
Lev indický je ohroženým poddruhem lva a zároveň jediným, který se vyskytuje na asijském kontinentě. Na rozdíl od afrických lvů žijí indičtí lvi v odlišném sociálním uspořádání – samci jsou často samotáři nebo vytvářejí volná společenství se dvěma až třemi samicemi, smečky tvoří lvice. Proto také v zoologických zahradách nejlépe fungují páry, a ne početnější skupiny, jako je tomu u afrických příbuzných. Dnes se lvi indičtí vyskytují pouze v Národním parku Gir a v několika dalších rezervacích v západoindickém státě Gudžarát.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám