V ostravské části Hrabová vzniká plocha s mokřady a tůněmi. Součástí chystaného relaxačního areálu, který by měl být dokončen v polovině roku, budou i edukační a hrací prvky. Náklady na přeměnu dosud špatně přístupného veřejného prostoru budou 7,2 milionu korun. Novinářům to dnes sdělila mluvčí magistrátu Gabriela Pokorná.
Revitalizovaná lokalita leží u Paskovské ulice, vedle nové rezidence pro seniory. Plocha o rozloze asi 8200 metrů čtverečních byla dosud špatně přístupná kvůli původní vegetaci i vysoké hladině spodní vody.
„Voda se soustřeďovala zejména do dvou míst, kde se nacházela mokřadní vegetace. V době, kdy voda opadla, zůstávala bažina. Území nebylo možno využívat. Přikročili jsme proto k revitalizaci, abychom obyvatelům nabídli možnost trávení volného času ve vskutku zajímavém prostoru uprostřed přírody. Architektkami navržené úpravy lokality z místa učiní dozajista veřejností velmi vyhledávaný prostor,“ řekl starosta Milan Slíva (SNK Hrabované).
Po dendrologickém průzkumu bylo nutné pokácet 17 stromů, které byly ve špatném stavu, a odstranit náletovou vegetaci. Čtyři tůně se prohloubily a přibyly tři nové. Propojí je síť cest, která povede většinou 30 centimetrů nad terénem. Nové stezky jsou navrženy z pororoštů, které mohou časem prorůst mokřadními rostlinami a stezka tak splyne s přírodou. V mokřadech vzniknou i další chodníky a pěšiny, přibudou dřevěná mola, lávky a mobiliář z přírodních materiálů. Vše doplní dřevěné cedule s obrázky fauny i flóry s popisem jednotlivých druhů.
„Aktuálně je stavba více než za půlkou své realizace. Tůně jsou již hotovy a poslední deště a spodní voda je naplnily nad naše očekávání. Aktuálně instalujeme dřevěné a kovové povalové chodníky, herní prvky a vysazujeme stromy. Na závěr stavby budeme sadit také mnoho vodomilných rostlin a pro děti postavíme velmi atraktivní 'vodní hrátky' tvořené soustavou koryt," uvedl Martin Mati, technický náměstek společnosti Ostravské městské lesy a zeleň, která revitalizaci provádí.
V území bude vysazeno 14 listnatých stromů, založeno bude 194 metrů čtverečních záhonů cibulovin. Keře vytvoří pohledovou bariéru od rušné silnice Paskovská a bytových domů. Počítá se i s výsadbou trvalek, vodních a mokřadních rostlin. Projekt má pomoci přispět i k zadržování vody v krajině a podpořit biodiverzitu v území.
„Jde o další z řady projektů v boji proti dopadům změn klimatu, který umně pracuje s lepším hospodařením vody v městském prostředí a pomůže snižovat rizika spojená s narůstajícími teplotami. Černá Ostrava je mýtus, město náleží k nejzelenějším v republice," řekl náměstek primátora pro životní prostředí Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu).
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám