Jihoamerické kočkovité šelmy, které pobývají v ostravské zoologické zahradě, se těší z nového příbytku. Expozičně-chovatelský komplex Jižní Amerika pocházející z počátku 80. let totiž postupně prochází rekonstrukcí a úpravami. Jeho dominantou je velká průchozí voliéra La Pampa otevřená v roce 2020. Změny se nově dočkaly také malé kočky. Jaguarundi a oceloti slaništní nyní pobývají ve výbězích, jež věrně kopírují jejich přirozené prostředí.
Kočky jaguarundi a oceloti, kteří svou velikostí připomínají oblíbené čtyřnohé společníky, se v Ostravě vrací do svých původních biotopů. Chovatelé jim připravili věrnou kopii prostředí, jež v Jižní Americe obývají. Zařídili dokonce i původní rostliny.
„Tayry nalezneme v Amazonském deštném lese, mary slaništní zase v trnitém Chacu. Přes zimu neobsazená expozice seriem evokuje brazilskou Caatingu. V letošním roce došla řada i na výběhy pro oceloty slaništní a jaguarundi. Oba výběhy byly zasíťovány, takže se výrazně zvětšil prostor, který můžou zvířata využívat. Doposud se jednalo o výběhy s otevřeným stropem a chráněné elektrickým ohradníkem. Díky úpravám mohou nyní kočky využívat prostor do výšky téměř pěti metrů," okomentovala mluvčí zahrady Šárka Nováková.
Expozice doplnily umělé skály, jejichž vzhled byl také vytvořen podle biotopů, ve kterých se tyto kočky v přírodě vyskytují, řekla Nováková. Větší výběh znovu obydlel pár ocelotů slaništních.
„Tyto malé kočky se vyskytují na jihu Jižní Ameriky, od Bolívie až po Ohňovou zemi. Nevadí jim tedy ani naše zima, a návštěvníci je tak mají možnost pozorovat ve výběhu i za chladného počasí. Většinu jejich přirozeného prostředí tvoří otevřené travnaté biotopy. Předlohou pro ztvárnění umělých skal byl národní park Lhué Calel v Argentině. Chovatelé věří, že se od zkušeného chovného páru dočkají dalších mláďat. Celková evropská populace čítá 59 zvířat a v současné době je relativně stabilní s pravidelnými odchovy mláďat," sdělila mluvčí.
Druhý upravený výběh obsadil nově sestavený pár jaguarundi - desetiletý samec a mladá, zhruba rok a půl stará samice. Chovatelé doufají v úspěšný odchov koťat, neboť za poslední rok se v celé Evropě narodila pouze dvě mláďata. „Celková populace v Evropě čítá pouhých 30 jedinců, každý odchov je tedy doslova vyvažován zlatem," potvrdila Nováková.
Jaguarundi se vyskytuje od Střední Ameriky až po Argentinu a obývá širokou škálu prostředí. Přestože svým vzhledem může připomínat spíše kunu, jedná se také o kočkovitou šelmu. Jejími nejbližšími příbuznými jsou puma a gepard. Předlohou pro expozici byl podle mluvčí zahrady Atlantský deštný les, který se táhne v pásu podél jihovýchodního pobřeží Brazílie.
„Biotop se vyznačuje vysokou mírou endemismu. Řadu zdejších zvířat nenajdeme nikde jinde na světě. Umělé skály pak představují vápencové stolové hory v národním parku Aparados da Serra," dodala mluvčí.
Celková proměna čeká ještě poslední expozici. Má představovat brazilskou Caatingu. „Po zrekonstruování této části se sem nastěhují jaguarundi a v expozici Atlantského deštného lesa se objeví nový, v Ostravě doposud nechovaný druh kočkovité šelmy," prozradila Nováková.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám