Více než po půl roce se lidem otevřela jeskyně Šipka ve Štramberku na Novojičínsku, ve které po povodních padaly kameny. Na internetových stránkách štramberské radnice to oznámil starosta David Plandor (Změna pro Štramberk - Nezávislí).
Město Štramberk patří v Moravskoslezském kraji mezi nejvyhledávanější turistické cíle a volně přístupná jeskyně Šipka v Národním sadu na vrchu Kotouči je jedním z jeho největších lákadel. Po intenzivních deštích tam ale loni v září spadly z klenby kameny, a tak tam radnice zakázala vstup a místo ohradila.
„V uplynulém období proběhl monitoring a hodnocení celkového stavu jeskyně. Byla zavedena opatření, která by nás měla rychle upozornit na případné pohyby skalních masivů, abychom byli schopni včas reagovat," uvedl Plandor.
Jeskyni Šipka proslavila takzvaná šipecká čelist, část dolní čelisti neandrtálského dítěte, kterou tam v roce 1880 při archeologickém výzkumu nalezl novojičínský profesor gymnázia Karel Jaroslav Maška. V jeskyni se našly také tisíce kostí více než 100 druhů zvířat. Nejvíce jich patřilo jeskynnímu medvědovi, byly tam i kosti jeskynního lva, hyeny, nosorožce srstnatého či mamuta. Od roku 1960 je jeskyně národní přírodní památkou.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám