Myšlenka na přehradu Nové Heřminovy se zrodila před více než sto lety

Autoři | Foto Povodí Odry

Obyvatelé Nových Heřminov na Bruntálsku v sobotním referendu vyjádřili souhlas se stavbou protipovodňové přehrady. V obci, která se rozkládá v údolí řeky Opavy, žije asi 360 lidí. První projekt na přehradu vznikl v roce 1923.

V době světové hospodářské krize ve 30. letech byly všechny velké projekty tohoto typu odloženy a podobné to bylo i za druhé světové války a krátce po ní. Poté se o přehradě stále diskutovalo, obyvatelé byli proti kvůli omezením ve výstavbě.

„Občanům je znemožňována výstavba nových rodinných domků, obec nemůže provádět výstavbu bytových jednotek, okresní výbor Bruntál je apatický v řešení tohoto problému, a tak úbytek obyvatel pokračuje," zaznamenal v roce 1972 podle stránek obce obecní kronikář. „Od roku 1971 do půli roku 1973 jich odešlo dalších 173, a to jen proto, že jim nebylo umožněno ani modernizovat své domy, nehledě na zákaz nové výstavby," píše se na stránkách obce.

Počátkem 90. let úředníci povolili v obci stavbu několika rodinných domů a rekonstrukci současných. Debata o možné přehradě se stala aktuální po katastrofálních povodních na Moravě a ve Slezsku v roce 1997.

V roce 2003 krajské zastupitelstvo Moravskoslezského kraje schválilo realizaci přehrady Nové Heřminovy a v dubnu 2008 kabinet premiéra Mirka Topolánka (ODS) schválil menší variantu nádrže. V srpnu 2008 obyvatelé Nových Heřminov ale v místním referendu vyjádřili nesouhlas s výstavbou přehrady.

Stavební úřad v Bruntále vydal v červnu 2023 územní rozhodnutí na výstavbu protipovodňové přehrady v Nových Heřminovech a o přehradě se opět začalo hojně diskutovat v souvislosti s loňskými ničivými záplavami. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) po jednání Ústřední povodňové komise řekl, že pokud by byla postavena přehrada v Nových Heřminovech, s ohledem na už vybudovaná protipovodňová opatření by před velkou vodou ochránila Krnov i Opavu. Počátkem října Výborný uvedl, že se přehrada začne stavět v roce 2027. Pokud se přípravu podaří urychlit, tak možná i o rok dříve.

Loni v prosinci Výborný informoval o tom, že ministerstvo zemědělství získalo územní rozhodnutí pro stavbu přehrady v Nových Heřminovech. Rozhodnutí už nikdo nemůže rozporovat, uvedl. Úřad podle něho nyní začne jednat se zbývajícími majiteli pozemků o jejich výkupu a stavebním řízení.

Letos v lednu Výborný oznámil, že stavba protipovodňové přehrady v Nových Heřminovech má začít do října 2027. Projekt vyjde zhruba na devět miliard korun. Vydání stavebního povolení ministr očekává v polovině roku 2026, pak by měl následovat mezinárodní tendr na firmu, která přehradu postaví. Stavba vodní nádrže by měla stát 4,7 miliardy korun, úpravy pod nádrží si vyžádají 1,7 miliardy Kč. Zhruba 2,6 miliardy Kč by měl podle předpokladů stát zaplatit za přeložku silnice první třídy, jejíž nynější trasu plánovaná přehrada částečně zaplaví. Další peníze budou potřeba na výkup pozemků od 18 lidí a obce, jejíž část má přehrada zatopit.

Na konci ledna ekologická organizace Děti Země podala v souvislosti s plánovanou přehradou žalobu. Napadla územní rozhodnutí ministerstva pro místní rozvoj. Výborný řekl, že podání žaloby považuje za další obstrukční krok ekologických aktivistů. Proti přehradě dlouhodobě vystupuje i Hnutí Duha, které ale žalobu podávat nebude. Hnutí za ideální řešení považují suchou nádrž.

V březnu rozhodli obecní zastupitelé o uspořádání dalšího referenda. „S přehradou, která je umístěna na samém konci naší vesnice, a další plochy naší obce nijak nezasáhne, můžeme zvládnout žít a za pár let za ni možná budeme vděčni. A nejen za ni, ale za všechna opatření, která nám pomohou další povodeň zvládnout lépe. Pojďme prosím ochraně naproti, nebraňme se jí," napsala starostka Michaela Hermanová ve výzvě k referendu. V sobotu obyvatelé Nových Heřminov v referendu vyjádřili souhlas se stavbou přehrady. Pro přehradu hlasovalo 127 ze 146 účastníků referenda. Deset bylo proti a devět se zdrželo hlasování, když neoznačilo ani jednu možnou odpověď.

Přehrada má mít podle serveru prehradanoveherminovy.cz, který provozuje státní podnik Povodí Odry, betonovou hráz o délce 330 metrů, s výškou 26,5 metru. Celkový objem nádrže je 14,54 milionu metrů krychlových vody. Ochránit by před povodněmi měla 16.000 obyvatel zejména v Nových Heřminovech, Zátoru, Branticích, Krnově a v Opavě a má například pomoci řešit sucho na řece Opavě od přehrady po soutok s Moravicí. Přehrada by podle současného projektu měla být za hlavní částí obce Nové Heřminovy po proudu řeky Opavy. Loni v září způsobila povodeň v dané oblasti škody za více než deset miliard korun. Podle Povodí Odry by škody byly nižší, kdyby už přehrada stála.

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Bruntálsko, referendum, přehrada, povodeň, záplavy, voda, Nové Heřminovy, Morava, Slezsko, historie

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.