Armáda spásy hledá na severu Moravy domovy pro lidi v nouzi už dvě dekády

Autoři | Foto Armáda spásy

Sociální bydlení v Ostravě funguje už dvacet let. Podle Armády spásy jde o důležitý nástroj, který vede k účinnému řešení bezdomovectví a k prevenci ztráty bydlení. Zaběhlá koncepce se v průběhu dekád z krajského města rozšířila do dalších osmi míst regionu.

S koncepcí sociálního bydlení pro lidi v nouzi začali ostravští sociální pracovníci už před dvaceti lety. „Aktuálně podporujeme stabilní bydlení pro 240 domácností v osmi městech našeho regionu,“ popsala oblastní ředitelka Armády spásy v Moravskoslezském kraji Jana Plačková„Věříme, že život v bytě, doplněný o podporu sociálního pracovníka, je pro mnoho lidí efektivnější a přínosnější než bydlení například na ubytovně," dodala. 

Sociální bydlení je určeno lidem, kteří se vyskytli v nepříznivé sociální situaci, v bytové nouzi nebo jsou jí ohrožení. Nejdůležitější je pro ně získat bydlení, udržet si je a postupně vybudovat domov.

„V Ostravě jsme v loňském roce podpořili 140 domácností, kde bydlí 334 osob, z toho je třetina dětí. Byty navštěvují pravidelně terénní sociální pracovníci, spolupracují s obyvateli v rámci individuálních plánů a spolupracují s nimi na jejich plnění. Řeší zejména praktické otázky bydlení, finanční situaci, dluhy, zaměstnání a vztahy," vysvětlila ředitelka preventivních programů Armády spásy Marcela Stryjová. O službu je podle ní velký zájem, každý rok je v pořadníku zhruba 500 zájemců.

Na severu Moravy sociální pracovníci nabízí zejména takzvané prostupné bydlení. Lidé v bytové nouzi se díky němu postupně začleňují do standardního nájemního bydlení. „Funguje na principu několika úrovní bydlení s různou mírou podpory a samostatnosti. Lidé začínají v krizovém nebo azylovém bydlení a postupně se přesouvají do stabilnějších forem bydlení, pokud plní domluvené podmínky, např. platí nájem, spolupracují se sociálními pracovníky. Cílem je, aby si osvojili dovednosti potřebné pro udržení bydlení a postupně se osamostatnili," dodala Stryjová. 

V Ostravě funguje také sdílené bydlení. Využívají jej především senioři nebo lidi se zdravotním postižením. Výhodou je sdílení bytu je rozložení nákladů na nájem, energie a snížení osamělosti. 

Podle statistik Platformy pro sociální bydlení za rok 2024 se v bytové nouzi nachází přibližně 161 tisíc lidí včetně 62 tisíc dětí a mladých lidí do 18 let. Před šesti lety, tedy v roce 2018, to přitom byla pouze polovina, nezletilých dokonce jen třetina.

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Ostrava, Armáda spásy, pomoc, ubytování, bezdomovci, sociální práce

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.