Krnovská radnice dá ve městě instalovat takzvané knihobudky určené k výměně a půjčování knih. Jde o jeden z nezrealizovaných nápadů obyvatel z minulých let přihlášených do takzvaného participativního rozpočtu. Novinářům to dnes řekla mluvčí Krnova Dita Círová.
"Na čtyřech místech ve městě se nejpozději příští rok objeví knihobudky. Skříňky ve veřejném prostoru, které budou sloužit k bezplatnému půjčování a výměně knih, město zrealizuje ze zůstatku finančních prostředků participativního rozpočtu," uvedla.
Každoročně je v rozpočtu města na nápady občanů vyčleněn jeden milion korun. Jelikož letos město limit nevyčerpalo, nechali si představitelé radnice předložit nerealizované nápady z předchozích ročníků. Radní následně rozhodli o poskytnutí 250 tisíc korun právě na knihobudky, které soutěžily v participativním rozpočtu v roce 2021.
"Nerealizované nápady občanů rozhodně neházíme do koše. To je případ nejen knihobudek, ale například i ozelenění fasády obchodního domu v uličce u kostela svatého Martina. Nápad na zakrytí fasády popínavými rostlinami vzešel od Marcela Kolarze, který tento projekt podal do loňského participativního rozpočtu. V hlasování veřejnosti neuspěl, ale vzhledem k jeho finanční nenáročnosti se ho město rozhodlo i tak realizovat," řekla Radka Zdráhalová z odboru rozvoje města.
Díky nápadům občanů se mění veřejnosti přístupná místa k lepšímu už osm let. Zatím poslední realizovaný projekt najdou lidé v bývalém lomu ve svahu cvilínského kopce v Petrově dole. Vzniklo zde odpočinkové místo s názvem Petráček. "Tvoří ho altán, tři lavičky a informační tabule, v nejbližších dnech ještě přibydou houpačky a podpěry se sítí. Město ho zrealizovalo z podnětu místních občanů," upřesnila Zdráhalová.
V letošním roce občané přihlásili do participativního rozpočtu čtyři projekty, z nichž dva byly vyloučeny pro nesplnění zadání a dva budou uskutečněny. Jde o nástěnnou malbu Strážkyně, která vznikne na štítové stěně bytového domu na náměstí Hrdinů 10, a projekt Ptáčkodlab, jenž počítá s rozmístěním krmítek po městě. Na realizaci ale má šanci i vyloučený projekt Obnova Švédského kříže, pokud se městu podaří získat souhlas Státního pozemkového úřadu, který vlastní parcelu, na níž se kříž nachází.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.