Dobrovolníci pomáhají se záchranou rychty v Karlovicích na Bruntálsku, oživená památka bude sloužit dětem

Autoři | Foto Rychta v Karlovicích pod Pradědem

Celkem 12 dobrovolníků pomáhá tento víkend se záchranou rychty v Karlovicích na Bruntálsku. Hnutí Duha Jeseníky, které zchátralý objekt před lety získalo a organizuje jeho záchranu, chce prostory už letos začít využívat. Sloužit by měly hlavně dětem. Konat se tam mají hodiny ekologické výchovy, víkendové akce či tábory, řekl Ivo Dokoupil z Hnutí Duha Jeseníky, které se podílí i na záchraně kostela ze 13. století v zaniklé vsi Pelhřimovy na Osoblažsku.

Opravy probíhají už šestým rokem a letos skončí jejích první část. Venkovní práce jsou hotové. Z velké části je dokončena fasáda. Rychta má novou střechu i stropní konstrukce. Práce nyní podle něj pokračují uvnitř budovy, která má osm místností. „Tentokrát dobrovolníci pracují na omítkách v přízemí," uvedl Dokoupil.

Dodal, že už letos by zachráněná památka měla začít sloužit novému účelu. V červenci se v budově a okolí bude konat malý festival nazvaný Probuzení rychty. Vystoupí na něm například Lucie Redlová. „Navíc rychta již v letošním létě bude sloužit k rekreací dětí a pořádání ekovýchovných táborů," uvedl Dokoupil.

Rychta byla v období feudalismu sídlem rychtáře. Stavbu z roku 1745 se pokouší Hnutí Duha Jeseníky spolu s dobrovolníky zachránit před zánikem od roku 2017. Byla v havarijním stavu. „Peníze získáváme z grantů Moravskoslezského kraje a ministerstva kultury. Používáme je na zaplacení materiálu a prací, které musí dělat odborné firmy. Vše ostatní dělají dobrovolníci zadarmo," popsal Dokoupil.

Dokoupil s dobrovolníky zachraňuje také gotický kostel, který jako jedna z mála staveb zbyl po zaniklé obci Pelhřimovy. Památka ze 13. století za poslední léta získala novou střechu i stropy. V části je odkrytá a zrestaurovaná malba z roku 1420. Dobrovolníci udělali také nové vnitřní omítky.

Obec Moravské Pelhřimovy byla zrušena začátkem 50. let. Po komunistickém převratu v roce 1948 se představitelé státu obávali intervence polské armády, proto se rozhodli vylidnit nejbližší okolí státní hranice. V Pelhřimovech srovnali se zemí 66 domů. Zůstal právě kostel, který se ekologové nyní snaží zachránit.

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Bruntálsko, rychta, dobrovolníci, památky, stavby, Karlovice

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.