Moravskoslezský kraj rozdělí mezi regionální univerzity až 200 milionů korun z Operačního programu Spravedlivá transformace. Evropské peníze podpoří vznik postdoktorandských pracovních pozic a vytváření výzkumných týmů. Novinářům to dnes sdělila mluvčí kraje Nikola Birklenová.
„Náš kraj potřebuje a v budoucnu bude stále potřebovat nadané vědce a výzkumníky, kteří posílí transformaci našeho kraje směrem k inovacím a nejmodernějším technologiím. Proto chceme, aby na univerzitách působily špičky ve svých oborech," uvedla náměstkyně hejtmana pro regionální rozvoj Šárka Šimoňáková (ANO).
Veřejné vysoké školy mohou o dotaci žádat do 1. listopadu. V programu je připraveno 200 milionů korun a v aktuálně vyhlášené první výzvě chce kraj rozdělit polovinu této částky.
„Vouchery pomohou univerzitám financovat dvou až tříleté výzkumné projekty zahraničních vědců nebo těch českých, kteří se vědě minimálně rok v zahraničí věnovali. Díky tomu u nás významně zvýšíme kvalitu vývoje a výzkumu," doplnila Šimoňáková.
Univerzity mohou dotaci až 4,68 milionu korun získat na projekty odborníků, kteří mají minimálně titul Ph.D. nebo jeho ekvivalent. Peníze jsou určené na mzdu výzkumníka i na další související výdaje, které mohou pokrýt až do výše 90 procent nákladů.
Moravskoslezský kraj přispívá univerzitám na projekty špičkových výzkumníků od roku 2022. Do podpory se zapojilo i město Ostrava. Kraj ze svého rozpočtu podpořil tři vědce částkou 18 milionů korun. V roce 2022 šlo o podporu běloruského profesora, který se na VŠB - Technické univerzitě Ostrava (VŠB-TUO) věnuje výzkumu nanomateriálů. O rok později kraj přispěl na projekt káhirského vědce, který se při VŠB-TUO zabývá využíváním umělé inteligence pro zdokonalenou výrobu zeleného vodíku. Podporu získal rovněž výzkumník z Německa, který se na Slezské univerzitě tento měsíc začal věnovat astrofyzice. Až do konce roku 2027 bude zkoumat výbuchy supernov či vznik neutronových hvězd.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.