Astronom zachytil unikátní snímek meteorického roje, potřeboval na to 386 hodin

Astronom Petr Horálek z Fyzikálního ústavu v Opavě spolu s kolegy pořídil unikátní časosběrný snímek téměř neznámého meteorického roje Kappa-Cygnid. Jeho zkoumání se věnoval posledních 12 let. Výslednou fotografií se pochlubil na sociálních sítích. Snímek ukazuje 60 meteorů. Jeho pořízení zabralo přes 386 hodin.

Horálek spolupracoval s kolegy Josefem Kujalem z Astronomické společnosti v Hradci Králové a slovenským popularizátorem astronomie Tomášem Slovinským.

„Každý rok v polovině srpna, téměř ve stejnou dobu jako Perseidy, vrcholí další meteorický roj: κ-Cygnid. Pojmenované po hvězdě Kappa v souhvězdí Labutě, odkud se pomalé meteory zdánlivě objevují, nejsou téměř známy. Na rozdíl od Perseid mají velmi nízkou frekvenci meteorů, pouze asi tři za hodinu v době maxima roje,“ popisuje Petr Horálek.

κ-Cygnidy sledoval od roku 2012, přesněji řečeno více jak 386 hodin z 51 nocí. Za celou dobu se mu jich podařilo zachytit desítky. „Umožnilo mi je odhalit jako meteorický roj na pozadí srpnové noční scenérie z 11. srpna 2021 na krétské pláži Elafonisi v Řecku. Myslím, že κ-Cygnid tímto způsobem nikdo předtím nezachytil, protože to vyžadovalo velmi dlouhou dobu snímání. Tento selektivní časosběrný snímek, filtrovaný o jiné meteory, letadla a satelity, ukazuje, že 12 let snímání je dostatečně dlouhá doba na to, aby κ-Cygnidy vystoupily ze „stínu slávy“ mnohem aktivnějších Perseid,“ uvažuje astronom.

Meteory spolu s kolegy pozoroval také u Sečské přehrady na Chrudimsku, v Parku tmavé oblohy Poloniny na východě Slovenska nebo na chorvatském Hvaru. „κ-Cygnidy mají neznámý zdroj, ale s největší pravděpodobností jsou způsobeny troskami planetky 2008 ED69. Mají také sedmiletou periodu s vyšší aktivitou způsobenou vlivem gravitace obří planety Jupiter. Naposledy se taková vyšší aktivita vyskytla v roce 2021, ze kterého také pochází nejvíce zaznamenaných meteorů na snímku,“ doplnil Horálek.

Hodnocení článku

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Astronomie, pozorování oblohy, Perseidy, meteorický roj, Petr Horálek, Josef Kujal, Fyzikální ústavu v Opavě, Kappa-Cygnid

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.