Popularita takzvaných TeleMedPointů v Moravskoslezském kraji roste. Možnost dálkového sledování zdravotního stavu se zalíbila zhruba čtyřem stovkám lidí z regionu. Proti loňsku je to asi dvojnásobný nárůst. Prostřednictvím pěti kontaktních míst napříč krajem si pacienti nově mohou nechat dovézt také léky nebo si domluvit návštěvu zdravotní sestry v domácnosti.
O novinkách informovala mluvčí kraje Nikola Birklenová. TeleMedPointy začalo hejtmanství zřizovat v roce 2023, postupně vznikly v obcích Bílá, Bukovec, Pražmo, Široká Niva a Nové Lublice. Právě v těchto odlehlejších oblastech zlepšují dostupnost zdravotní péče, uvedla Birklenová. V kontaktních místech si zájemci mohou hlídat své zdraví prostřednictvím měření základních životních funkcí. K nejčastěji odhaleným obtížím patří hypertenze.
„Obyvatelé obcí v odlehlejších lokalitách mohou pravidelně docházet na měření, která jim na dálku analyzuje lékař. V kraji jsme vybudovali pět těchto míst, která už celkově evidují přes 10 tisíc měření životních funkcí. Zhruba pětina zaznamenaných hodnot vykazovala odchylky od normálu, takže mnohdy následovala úprava medikace nebo dokonce nutnost operace,“ uvedl hejtman Josef Bělica (ANO). Projekt by prozatím měl trvat čtyři roky, kraj na něj vyčlenil osm milionů korun.
TeleMedPointy pro kraj provozuje Fakultní nemocnice Ostrava. „Přestože zájem o službu roste a další obce usilují o zřízení kontaktních míst, aktuálně se jejich rozšiřování neplánuje. Místo toho se zaměřujeme na rozšiřování spektra poskytovaných služeb a také na zlepšení technologického zázemí a rozšíření možností vzdáleného sledování zdravotního stavu pacientů," popsal Jakub Doležel z Centra telemedicínských služeb při Fakultní nemocnici Ostrava.
Mezi nově nabízené služby patří vyzvednutí a rozvoz léků nebo návštěvy pacientů v jejich domácnostech. „Rozvoz léků a dalších zdravotnických pomůcek obyvatelům všech pěti obcí významně ulehčuje život. V žádné z nich totiž nefunguje lékárna, a tak jsou senioři nebo lidé s horší mobilitou vděční, že jim ušetříme pro ně náročnou cestu do města. Objednat léky si mohou buď osobně na TeleMedPointu nebo telefonicky na bezplatné lince," přiblížil náměstek hejtmana pro zdravotnictví Martin Gebauer (ANO).
Zdravotní sestry za posledního čtvrt roku podnikly přes 300 návštěv v domácnostech pacientů. „Navštěvujeme pacienty individuálně podle jejich zdravotního stavu, obvykle jednou až dvakrát týdně. Nejčastěji jde o lidi s omezenou pohyblivostí, seniory žijící osamoceně nebo osoby po hospitalizaci či změně léčby,“ řekla jedna z terénních sester Radka Droběnová.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.