Počasí dnes-4,2 °C, zítra-2,5 °C
Čtvrtek 20. února 2025  |  Svátek má Oldřich
Bez reklam

Nádorů dutiny ústní přibývá, návštěva zubaře může být klíčová. Nejde jen o nemoc starých, varují lékaři

Autoři | Foto FNO

Lidí s nádory dutiny ústní podle lékařů přibývá. Už neplatí, že choroba postihuje pouze šedesátníky, míní odborníci. Důležitá je podle nich životospráva a prevence, tedy pravidelné návštěvy zubaře, který si případného problému včas všimne. Pro úspěšnou léčbu je přitom včasná diagnostika klíčová.

Věk rizikové skupiny se snižuje

Dříve se zhoubné onemocnění dutiny ústní označovalo jako nemoc sociálně slabých. „Rozvoj nádoru často souvisel s nadměrným a dlouhodobým požíváním alkoholu nebo kouřením. Řada pacientů nedodržovala základní hygienické návyky a nechodila na pravidelné zubní preventivní prohlídky. Dnes ale přibývá nemocných mezi mladšími lidmi, a to ve věkovém rozmezí od 40 do 60 let,“ upozornil primář Kliniky ústní, čelistní a obličejové chirurgie při Fakultní nemocnici Ostrava Oldřich Res.

Na prevenci je nutné myslet u mladých i bezzubých

Proto je třeba na zhoubná onemocnění v dutině ústní myslet při preventivních zubních prohlídkách jak u bezzubých pacientů, tak i u mladých lidí, a případné nálezy na sliznicích nepodceňovat, dodal Res.

Základem je včasná diagnostika

Podle lékařů je základem úspěšné léčby včasná diagnostika. „Platí jednoduché pravidlo. Pokud pozorujeme v dutině ústní rostoucí útvar nebo naopak defekt sliznice, která se čtrnáct dnů nehojí nebo se zvětšuje, vyžaduje to odborné vyšetření u lékaře. Zhoubné onemocnění se objevuje v místě trvalého dráždění kazem destruovaným zubem, ale třeba i snímatelnou zubní náhradou u bezzubých pacientů. Proto je velmi důležité absolvovat pravidelné preventivní prohlídky chrupu a dutiny ústní u zubaře. To je však při současných možnostech a kapacitách zubních ordinací v ČR mnohdy obtížné, a proto řada pacientů vyhledá ošetření v ordinaci praktického lékaře,“ popsali Tomáš Blažek a Jana Jackaninová z Kliniky onkologické.

Léčba pokročilých nádorů je náročná a obtížná

Nejčastěji se podle onkologů objevuje takzvaný dlaždicobuněčný (spinocelulární) karcinom, který se může šířit do krčních uzlin, u pokročilejších stádií pak až do plic. „Léčba takto pokročilých nádorů je velmi komplikovaná a zahrnuje nejenom operaci, ale následně radioterapii s chemoterapií. I přes snahu vzniklý defekt v dutině ústní a obličeji zrekonstruovat a radioterapii co nejvíce individualizovat, se jedná o velmi psychicky a fyzicky náročnou léčbu, která má vliv na výslovnost, příjem potravy a také estetiku obličeje. Proto vyžaduje spoustu energie nejen pacienta a jeho okolí, ale i lékařského týmu,“ dodal přednosta Kliniky onkologické Jakub Cvek.

Nádory dutiny ústní se v Ostravě také zkoumají

V Ostravě se o pacienty s tímto druhem nádoru stará multidisciplinární tým složený z chirurgů a onkologů, ale i patologů, radiologů, plastických chirurgů, ORL lékařů, paliativního týmu, algeziologa, nutričního lékaře a dalších odborností v rámci Komplexního onkologického centra.

Každý pacient léčený v ostravské fakultní nemocnici pomáhá ve výzkumu nádorů dutiny ústní. Ve spolupráci s Lékařskou fakultou Ostravské univerzity, FN Ostrava a projektem LERCO v moravskoslezské metropoli teprve nedávno vznikla výzkumná skupina Head and Neck Cancer Group. Tvoří ji vědečtí pracovníci zabývající se výzkumem tohoto onemocnění. 

Hodnocení článku je 76 %. Ohodnoť článek i Ty!

Štítky zdraví, lékař, nemocnice, Ostrava, onkologie, nádor, prevence

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Nádorů dutiny ústní přibývá, návštěva zubaře může být klíčová. Nejde jen o nemoc starých, varují lékaři  |  Zdraví  |  Zprávy  |  Ostravská Drbna - zprávy z Ostravy a Moravskoslezského kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.