Rekordních 702 zásahů. Vrtulník moravskoslezských záchranářů loni nejčastěji létal k nehodám a infarktům

Autoři | Foto ZZS MSK

Letecká záchranná služba Moravskoslezského kraje zaznamenala loni rekordní počet zásahů. Vrtulník s volacím znakem Kryštof 05 má na svém kontě 702 startů, což bylo o 50 více než v roce 2023, řekla Zuzana Hopjaková, mluvčí společnosti Air-Transport Europe (ATE), která službu v regionu od roku 2021 zajišťuje. Vrtulník strávil loni v akci bezmála 53 tisíc letových minut, letečtí záchranáři tak zasahovali průměrně téměř dvakrát denně.

V roce 2024 se letečtí záchranáři v Moravskoslezském kraji nejčastěji podíleli na záchraně pacientů při vážných dopravních nehodách, srdečních selháních, pádech z výšky či jiných úrazech, stejně jako v situacích vyžadujících resuscitaci. Ve většině případů vrtulník zasahoval přímo v terénu, zatímco převozů pacientů mezi zdravotnickými zařízeními bylo pouze 27.

„Vrtulník je vysílán k těm nejzávažnějším událostem a je nedílnou součástí při zajištění kvalitního poskytování první pomoci v našem kraji. Umožňuje rychlý zásah týmu i šetrný transport pacientů," doplnil mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl.

Ostravské středisko letecké záchranné služby vzniklo v roce 1989 jako páté v tehdejším Československu. Funguje 24 hodin denně, sedm dní v týdnu. Posádky pilotů a zdravotníků jsou speciálně vyškoleny pro noční zásahy a vybaveny brýlemi pro noční vidění. V roce 2024 měly v nočních hodinách 112 vzletů.

Vrtulník bývá často vysílán do obtížně přístupných oblastí, kde je letecká přeprava pacientů nejrychlejší a mnohdy jedinou efektivní možností. Nejčastěji zasahoval v loňském roce ostravský vrtulník v horských a podhorských oblastech Jeseníků a Moravskoslezských Beskyd. Pro situace, ve kterých není možné bezpečně přistát, je ostravský vrtulník vybaven palubním navijákem, který umožňuje spuštění lékaře k pacientovi a následné vyzvednutí zraněného na palubu vrtulníku. V loňském roce byl použit při 27 záchranných akcích.

Letecká záchranná služba sehrála klíčovou roli také při rozsáhlých povodních, které region zasáhly loni v září. „Záchranářský vrtulník byl nasazen již od prvních okamžiků záplav a nejčastěji zasahoval v severozápadních oblastech Moravskoslezského kraje, vypomáhal ale také v sousedních krajích. Nejvytíženějším dnem byla neděle 15. září, kdy vrtulník vzlétl k osmi událostem," uvedla Hopjaková. I proto ředitel společnosti ATE Milan Hoholík loňský rok zařadil mezi náročnější.

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Moravskoslezský kraj, zdraví, letectví, záchranná služba

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.