DRBNA HISTORIČKA: Slezsko má unikát. První muzeum zde vzniklo dřív než v Praze

Autoři | Foto Slezské zemské muzeum

První muzejní instituce vznikla na našem území v Opavě v roce 1814. Pokud bychom chtěli být přesní, nešlo tak úplně o dnešní Slezské zemské muzeum. Ačkoliv na tradici první instituce svého druhu navazuje, oficiálně se instituce jmenovala Gymnazijní muzeum.

Z dnešního pohledu neobvyklý název, i když dnes střední školy mívají svá muzea, nebyl rozhodně nahodilý. Rodiče dnešních vzdělání chtivých teenagerů jsou sice nešťastní z převisu poptávky nad nabídkou v gymnaziálních třídách, na počátku 19. století bylo středoškolské vzdělání dostupné jen zlomku populace a gymnázia byla elitními centry vzdělanosti. Bez nadsázky je možné říci, že jejich role byla podobná dnešním regionálním univerzitám. Tzv. středoškolští profesoři často také rozvíjeli svůj zájem o obor nad rámec výuky ve třídě.   

O vznik prvního muzea na našem území se zasadil právě takový učitel. Faustin Ens vyučoval na opavském gymnáziu dějepis a zeměpis, i když na univerzitě ve Freiburgu vystudoval právo a filozofii. S mimořádným kulturním počinem mu pomáhal penzionovaný hejtman Franz von Mückusch und Buchberg a také opavský starosta Johann Josef Schössler.

Jak jejich jména napovídají, všichni byli Němci. Striktně vzato Ens byl dokonce Švýcar, jelikož jeho rodný Württemberg na počátku 19. století spadal pod švýcarskou federaci. Svůj profesní život však spojil Ens s opavským gymnáziem a muzeem. Ve městě setrval od roku 1807 až do roku 1844, nicméně pak se odstěhoval zpátky do Německa.

DRBNA HISTORIČKA: Chicago v Opavě. Největší obchodní dům první republiky postavil architekt s obdivem k fašismu

Obchodní dům Breda je jednou z architektonických ikon hlavního města českého, původně takzavně rakouského, Slezska. Za pozoruhodnou stavbou stál vizionář narozený v Krnově, Leopold Bauer.

S historickými prvenstvími to však bývá komplikovanější. Vzorem opavského muzea bylo Johaneum ve Štýrském Hradci, které je považováno za první muzeum na území tehdejšího Rakouska-Uherska. Ještě starší než muzeum v Opavě byla obdobná instituce v Těšíně, jenže ta se nachází v jeho polské části, tudíž si primát pro české země může ponechat Opava.

Prvenství to bylo poměrně těsné. Zatímco Ens se svými kolegy začal provozovat paměťovou instituci muzejního charakteru od roku 1814, již od roku 1817 funguje Františkovo muzeum v Brně a 1818 je datum vzniku Wlastenského muzea v Praze, tedy dnešního Národního muzea. Z pramenů při tom víme, že plány Kašpara hraběte Šternberka na zřízení muzea v hlavním městě Čech při tom spadají do roku 1814, kdy muzeum agilně založili opavští Němci.

DRBNA HISTORIČKA: Český hrdina a polský postrach. V Orlové musel Šnejdárek čelit teroristům

Možná největší český dobrodruh 20. století se do historie zapsal především jako vítěz války o Těšínsko. Pohled na jeho osobnost se liší. Zatímco pro Čechy byl hrdinou, Poláci ho považovali za krutého nájezdníka. Nacionalisticky orientovaní teroristé...

Opava sice byla “hlavním městem” rakouského Slezska, ale proti Praze i Brnu šlo o provinční městečko. Založení moderní kulturní instituce, jakým bylo muzeum, nejspíše konkurence ve větších městech nelibě nesla. Zatímco zakladatelé chtěli, aby jejich muzeum bylo oficiální zemskou/slezskou institucí už podle názvu, moravsko-slezské gubernium v Brně zohlednění v názvu nepovolilo a možný byl jenom podstatně skromnější název: Gymnazijní muzeum. Brněnské muzeum se při tom mohlo jmenovat přímo po panovníkovi Františkovi I., který však proslul výrokem: "Já nepotřebuji učenců, ale dobrých občanů. Kdo mně slouží, musí učinit, co nařizuji. Kdo to neumí nebo přichází mně s novými ideami, ten může jít, nebo já jej odstraním."

Skromný název, s nímž si opavští muzejníci museli vystačit, tak alespoň nebyl spojen s panovníkem, jenž před vzděláním dával přednost práci tajné policie pod taktovkou Metternichova absolutismu.

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky historička, muzeum, Praha, Slezsko, Česko, Opava, Brno, Německo

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.