Bývalé hraniční budovy našly nové využití, od heren po kanceláře

Autoři | Foto Se svolením Celní správa ČR

Budovy, které v minulosti na hraničních přechodech využívali policisté či celníci, většinou našly nové využití. Dnes už žádná nepatří policii či celní správě. Dnes slouží například jako ubytovna. Jinde si prostory, které před lety sloužily celníkům, pronajímá řezník, vznikla tam hospoda či kanceláře. Některé objekty už ale nejsou. Srovnáno se zemí bylo třeba provizorní zázemí celníků na přechodu Bílá-Bumbálka.

Komplex budov v Mostech u Jablunkova zdarma získala obec, která jej dál pronajímala. Vznikl v něm motorest, restaurace a čerpací stanice. Dnes už budovy obec nevlastní. "Objekt už byl ve špatném technickém stavu. Obec pro něj navíc neměla nové využití. Proto rozhodla o jeho prodeji," řekla starostka Zuzana Sikorová (KDU-ČSL). Dnes tam podle ní sídlí herna. "Byla tam i pěkná restaurace. Ta je ale nyní zavřená," řekla.

Dlouhou dobu se čekalo na nové využití komplexu budov bývalého hraničního přechodu Bílá-Konečná na Frýdecko-Místecku. V roce 2007, kdy se ČR i Slovensko staly součástí schengenského prostoru bez kontrol na vnitřních hranicích, celníci objekt opustili a stavba chátrala. Přespávali v ní bezdomovci, v okolí se hromadily odpadky. Situace se zlepšila, když se objekt dostal do soukromých rukou. První vlastník zde zamýšlel vybudovat rekreační zařízení. Chtěl využít lokalitu a výhled na nejvyšší vrchol moravskoslezských Beskyd Lysou horu. Projekt ale nikdy neuskutečnil.

Dnes budovu vlastní obchodník s produkty zdravé výživy Ferdinand Janek. Nejprve ji využíval jako sklad humanitární pomoci. Plánoval, že by v části mohlo vzniknout školicí středisko. Projekt se ale neuskutečnil. "Před časem jsme objekt poskytli ukrajinským uprchlíkům. Už si všichni našli práci a přestěhovali se blíž k ní," řekl Ferdinand Janek. Dodal, že nyní tam bydlí jedna česká rodina. Co bude s budovami dál, zatím neví. "Uvažujeme o tom. Žádný konkrétní plán nyní nemáme," vysvětlil.

V Šilheřovicích na Opavsku stát budovu, kde sídlili policisté, prodal. Vznikly tam kanceláře. Také budovy na hraničních mostech v Českém Těšíně na Karvinsku postupně své využití našly. Budovu získalo město, které ji dál pronajímá. Je tam řeznictví, hospoda či výroba oken. Část jedné budovy si pronajal i Euroregion Těšínské Slezsko, který tam přestěhoval své sídlo. Sídlí tam i městské informační centrum.

Hodnocení článku

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky celní správa, celní budovy, hraniční přechod, herna, Česko, Slovensko

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.