FOTO: Invaze včelařů na Černé louce. Výjimečné ve střední Evropě

Autoři | Foto Jan Král

Pátek a sobota 7. a 8. března jsou pro pětasedmdesátiletého Václava Sciskalu z Petrovic u Karviné zcela výjimečnými dny. Jako předseda Včelařského spolku Moravy a Slezska spolupořádá na ostravské Černé louce dvoudenní veletrh s jednoznačným názvem Včela!!! Dvě patra velikého pavilonu zde obsadilo na devadesát vystavovatelů z několika zemí. Předvádí se nejmodernější včelařská technika, konají se odborné přednášky, a především, nabízí se med a produkce včel v nejrozmanitějších formách.

Včelaření jede

„Před šestnácti lety jsem stál u zrodu tohoto veletrhu a jsem nesmírně rád, že o je o něj stále veliký zájem. Ostravská Včela!!! je ojedinělou akcí v celé střední Evropě. Nic podobného u nás ani v okolních zemích nenajdete. Přijíždí k nám spousty Poláků, Slováků, často nás navštěvují včelaři až z Estonska nebo Litvy,“ říká Václav Sciskala o ostravském veletrhu.

Sám včelaří 45 let a počet včelařů v kraji podle něj zůstává víceméně konstantní. „Když jsem začínal, měli ze mě staří včelaři radost. To je dobré synku, jsi mladý. Kdo bude včelařit, až my umřeme? Ptali se.“ Obavy o včelaře byly podle Sciskaly zbytečné. „Včelaření jede,“ usmívá se.

 Důvodů ke spokojenosti však zase až tak moc podle Sciskaly není. „Odstavením těžkého průmyslu v kraji se možná vyčistil vzduch, ale půda je čím dál znečištěnější, zvláště kvůli zemědělským hnojivům. Ubylo hodně klasické zemědělské půdy a je stále méně kvalitní. Hmyzu je méně a trpí i více chorobami,“ míní Sciskala a argumentuje německými vědci, uvádějícími, že za posledních 30 let ubylo až 50 procent hmyzu. „Myslíte si, že je to u nás jiné než v Německu?“ ptá se a hned si také odpovídá: „Ne, není,“ krčí smutně rameny.

Pozor na You Tube

I když zájem o včelaření mezi lidmi jej těší, jako předseda včelařského spolku varuje Sciskala před různými návody na péči o včelstva na You Tube a dalších obdobných kanálech. „Co tam ti lidé někdy o včelách říkají, nad tím jen kroutím hlavou. Styděl bych se. A koukám, ještě mají 30 tisíc zhlédnutí,“ konstatuje.

Pro začínající včelaře má Václav Sciskala jedinou radu: vzdělávat se. „Například náš spolek pořádá každý rok v Opavě Včelařskou akademii. Jde o série přednášek, na kterých se lidé dozvědí spoustu informací. Včely, to nejsou králíci ani slepice. Nelze je zavřít. A jako chovatel včel můžete nakazit cizí včelstva až tři kilometry okolo ostatním včelařům. Není to žádná legrace. Proto opakuji, je nutno se vzdělávat,“ apeluje Sciskala.

Dění v úlech v mobilu

Ostravské výstaviště bylo je v obou patrech po oba výstavní dny prakticky zavaleno moderní včelařskou technikou. „Umělá inteligence zatím do včelaření nepronikla, ale jinak moderní technika vítězí. Sám sedávám doma s mobilem a vidím na něm, kolik mi toho včely do úlu nanosily, jakou mají v úlech teplotu, jestli se rojí a jestli je třeba k nim jet. Jsem sice starej dědek, ale tohle mě moc baví.  Taková technika určitě přispívá k zájmu o včelaření u mladých, vždyť ti se bez internetu už vůbec neobejdou,“ popisuje Sciskala., jak i včelaři úctyhodného věku holdují novým praktikám.

V obleku a v košilí v barvě „včelí žluté“ obcházel předseda Včelařského spolku Moravy a Slezska spokojeně ostravské výstaviště a nadšeně se zdravil s kolegy. „Děláme dobrou věc, která nás těší. I přes mnohé nepříjemnosti jedeme pořád dál. Příští rok se tady na Černé louce setkáme 6. a 7. března opět,“ má už Václav Sciskala naplánovaný termíny veletrhu Včela!!! v roce 2026.

Hodnocení článku je 74 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Ostrava, Černá louka, veletrh, včela, včelař, úl, med

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.