Počasí dnes22 °C, zítra25 °C
Pondělí 20. května 2024  |  Svátek má Zbyšek
Bez reklam

Analytik: Liberty Ostrava zřejmě docházejí úspory, příští týdny mohou rozhodnout

Poslední kroky Liberty Ostrava ukazují, že firmě docházejí rezervní úspory. Příští týdny tak mohou rozhodnout, zda hutě letos nezamíří do insolvence, řekl ekonom investičního portálu Finlord Boris Tomčiak. Spolu s dalšími analytiky se shodl na tom, že ideální by pro podnik byl příchod velkého investora. Cena, kterou nyní huť má, by však byla pro současného majitele nízká.

Odbory dnes oznámily, že zaměstnanci Liberty Ostrava, kteří kvůli tomu, že provozy v podniku stojí, nechodí do práce, budou od pondělí po většinu času dostávat už jen 70 procent mzdy. Dosud dostávají 100 procent. Jejich návrat navíc firma odložila o dalších šest týdnů.

Další týdny budou pro budoucnost podniku zřejmě klíčové. "Pokud se v nejbližších šesti týdnech nepodaří vymyslet plán restrukturalizace, tak s největší pravděpodobností zamíří letos Liberty Ostrava do insolvence, což by znamenalo i propouštění zaměstnanců," uvedl Tomčiak.

Podle něj dnešní oznámení svědčí o tom, že se huť snaží hledat úspory i ve mzdách zaměstnanců, protože rezervní úspory firmy rychle docházejí.

Ideální řešení situace Tomčiak vidí v prodeji hutí velkému investorovi. "Jenomže cena hutě je aktuálně nízká a Sanjeev Gupta (majitel Liberty Ostrava) spíše sází na to, že pomocí restrukturalizace se zbaví části závazků, zvedne hodnotu hutě a pak třeba začne vyjednávat o prodeji. Teď by při prodeji musel oproti své původní investici vykázat ztrátu," upozornil Tomčiak.

Vedení Liberty Ostrava se podle něj v současné době snaží vyjednat s dodavateli plán restrukturalizace, který by v praxi přenesl část ztráty na věřitele podniku. Pokud by naopak firma skončila v insolvenci, tak by výtěžek pro věřitele byl nízký. "Řízená restrukturalizace se tedy stále jeví jako lepší plán s možností uspokojení větší části závazků po splatnosti," dodal Tomčiak. Prodlužování odstávky nyní podle něj z technického hlediska pro opětovný rozjezd výroby příliš nezměnil. Chybí však k němu peníze pro nákup komodit a služeb.

To, že bude případná záchrana podniku stát mnoho peněz, už dříve potvrdil také prezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj, který v minulosti ještě za předchozího vlastníka ve společnosti působil. Rafaj v minulých týdnech upozornil, že ostatní fungující hutě v Česku v podobných potížích nyní nejsou, hlavní problém proto vidí v tom, že podnik za současného majitele nemodernizoval výrobu.

Také datový analytik platformy Datarun Petr Bartoň v minulých týdnech uvedl, že nový vlastník by mohl být více motivován pro obnovení a modernizování provozu ostravských hutí. Podle něj konsolidovaná výroba v Liberty Ostrava ekonomicky smysl má.

Liberty Ostrava, která vyráběla ocel hlavně pro stavebnictví, strojírenství a petrochemický průmysl, má už delší dobu problém platit závazky. Před věřiteli ji ale od prosince chrání moratorium vyhlášené soudem. Její dodavatel Tameh Czech skončil v prosinci v úpadku, což zdůvodnil tím, že mu huť, jeho jediný zákazník, neplatila. Tameh uvádí, že mu Liberty dluží aktuálně zhruba 2,2 miliardy korun. Věřitelé Liberty nyní hlasují o restrukturalizačním plánu, jejž jim firma předložila. Podle soudu je věřitelů více než 1300.

Hodnocení článku je 44 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Liberty Ostrava

Štítky ČR, hutě, práce, firmy, Liberty Ostrava, analytici

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Analytik: Liberty Ostrava zřejmě docházejí úspory, příští týdny mohou rozhodnout  |  Společnost  |  Zprávy  |  Ostravská Drbna - zprávy z Ostravy a Moravskoslezského kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.