Ústřední čistírna odpadních vod v ostravském Přívoze je zpátky ve hře. Z provozu ji vyřadily loňské zářijové povodně, voda zatopila technologie a zavinila totální kolaps všech zařízení. Splašky poté volně odtékaly do řeky Odry. V prvním lednovém týdnu se podařilo spustit první stupeň čištění, tedy to mechanické. Biologické čištění je závislé na teplotě, bude tedy nabíhat v první čtvrtině roku.
Čistička v Přívoze je třetí největší komunální čistírna odpadních vod v České republice. Vzhledem k rozsahu poškození se opravy podle společnosti OVAK protáhly.
„Dochází k významnému snížení vypouštěného znečištění. Co do do obsahu organických látek jde o více než padesát procent. Takto vyčištěná voda neobsahuje viditelné znečištění v podobě různých plovoucích nečistot, kalu a jiných pevných příměsí. V souvislosti se zprovozněním prvního mechanického stupně budou předčištěné vody vypouštěny do řeky Odry,“ popsal náměstek ostravského primátora Aleš Boháč (Starostové a nezávislí).
Středa, 23. října 2024, 16:00
Povodňové škody na vodohospodářském majetku krajské metropole jsou vyčísleny na necelých 600 milionů korun bez DPH. Jen v případě Ústřední čistírny odpadních vod v Přívoze jde zhruba o 450 milionů korun. Zatopená čistírna by měla být částečně...
„Mechanické čištění se podařilo obnovit přesně podle plánu, kdy nejprve došlo k úspěšnému zatížení čistírny z jedné poloviny přítoku, sbírajícího splaškovou vodu z Poruby, následující den pak byla čistírna zatížena i druhou polovinou přítoku, která jímá splašky v Moravské Ostravě," přiblížil dosavadní proces.
Druhý stupeň, tedy čištšění biologické, odstraňuje i rozpuštěné znečištění. Nabíhat by měl od března, jeho aktivace a účinnost je však do značné míry závislá na teplotě odpadní vody. Při nižších teplotách je rozběh biologického procesu pomalejší. Kromě jemných a hrubých česlí a usazovacích nádrží byla zprovozněna také kotelna nezbytná pro vyhřívaní vyhnívacích nádrží. Na místě jsou i cisterny se zkapalněným LNG coby záložní zdroj za bioplyn.
Pátek, 20. prosince 2024, 16:00
Ústřední čistírna odpadních vod v Ostravě-Přívoze, která je od zářijových záplav mimo provoz, se začne spouštět od nového roku. Zatím bude zprovozněn první stupeň mechanického čištění odpadních vod, při kterém jsou odstraňovány hrubé nečistoty....
Opravy pokračují na čerpací stanici na přítocích odpadních vod z Přívozu. Uvedení do plného provozu čeká aktivační nádrže, dmýchárnu a plynojemy i hořáky. Následně bude možné přistoupit ke zprovoznění kombinované výroby elektřiny a tepla a kalových odstředivek, vysvětlil ředitel Ostravských vodáren a kanalizací Petr Konečný.
„Spuštění biologického stupně čištění bude nabíhat postupně, protože je nutné navézt do aktivačních nádrží tzv. aktivovaný kal, který se musí postupně adaptovat na přitékající znečištění a musí narůst jeho objem. Aktivovaný kal je směsí různých mikroorganismů, které při svém metabolismu odstraní z odpadní vody organické znečištění a nutrienty (dusík a fosfor), a k těmto biochemický procesům potřebují mít také vhodné teplotní podmínky," doplnil Konečný.
Dílčí opravy technologických částí čistírny nutných pro biologické čištění budou průběžně pokračovat až do konce letošního roku. „Příroda nám v září opět ukázala, že umí být silnější než člověk. I přes velké poškození vodohospodářské infrastruktury se nicméně daří povodní způsobené škody odstranit," zhodnotil primátor Ostravy Jan Dohnal (Spolu).
„Zároveň však musím důrazně upozornit, že nadále je aktuální apel, aby lidé dodržovali kanalizační řád a neházeli do odpadu co tam nepatří, jako například různé hygienické předměty typu plen, ubrousků nebo ruliček od toaletního papíru. Tyto odpady do kanalizace obecně vůbec nepatří a čistírně by v jejím současném stavu mohly zkomplikovat fungování," upozorni primátor.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.