Náročný proces zpřístupnění žluté trasy v údolí Bílé Opavy nedaleko Pradědu v Jeseníkách je úspěšně dokončený. Vyhledávaná stezka se žebříky a úseky nad vodopády musela být zavřená po povodních, které zničily mostky a další prvky. Oprava nebyla snadná, do složitě přístupného terénu se nemůže dostat technika s materiálem.
Jindřich Chlapek ze Správy chráněné krajinné oblasti (CHKO) Jeseníky poukázal na skutečnost, že údolí Bílé Opavy je obecně obtížně přístupné, pro techniku je pak zcela nepřístupné. Veškerý stavební materiál se tak na místo musí donést. „Při povodních v polovině září voda vzala dva mostky přes bystřinu, místem nešlo projít. V situaci, která nastala po povodních, jsme nebyli již schopni sehnat dodavatele, který by stihl před zimou kompletní rekonstrukci. Odložili jsme to proto až po zimě, čekat jsme ale museli na odtání sněhu i ledu, aby to pro dodavatele bylo bezpečné,“ uvedl Chlapek.
Opravu mostků se podařilo dokončit v pondělí. „V dalších opravách budeme pokračovat v následujících týdnech. Těch poškození je tam více, ale trasa už je nyní průchozí bez problémů,“ doplnil Chlapek. Lidé by ale podle něj měli být zvýšeně opatrní.
Žlutá turistická trasa vedoucí údolím Bílé Opavy měří asi šest kilometrů, lemují ji peřeje, kaskády a vodopády. Turisté musí zdolat několik žebříků, mostků a přechodů prudkých svahů. V horním úseku panují poměrně extrémní podmínky, ani v létě tam teplota nepřesáhne deset stupňů. Terén je komplikovaný i pro samotné stavebníky, kteří sem musí dopravit při údržbě stezky složitým způsobem materiál. Trasou během roku projde zhruba 130 000 lidí, zhruba polovina z nich o prázdninách.
Stezka Bílá Opava je součástí Národní přírodní rezervace Praděd. Údolím vedou dvě turistické trasy, žlutá a modrá, přičemž žlutá se řadí mezi nejnáročnější trasy v Jeseníkách. Průchozí v této oblasti byla dosud pouze modře značená turistická trasa, která vede nad vodopády. Na neprůchodnost žluté turistické trasy upozorňovaly cedule se zákazem vstupu a pásky, které v úvodu týdne pracovníci správy z místa odstranili, doplnil Pavel Jurka z Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky (AOPK ČR).
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám