Počasí dnes31 °C, zítra26 °C
Pondělí 22. července 2024  |  Svátek má Magdaléna
Bez reklam

Ostravská zoo musela ze zdravotních důvodů dát utratit medvědici

Ostravská zoologická zahrada musela dát ze zdravotních důvodů utratit pětatřicetiletou samici medvěda ušatého. S pokročilým věkem se u ní začaly projevovat zdravotní problémy, především pohybového aparátu. V přírodě se přitom tito medvědi dožívají sotva 20 let. Novinářům to sdělila mluvčí zahrady Šárka Nováková.

Samice se narodila 16. ledna 1989 v polské Zoo Gdaňsk. Do Ostravy byla převezena jako dvouletá. Do roku 2010 obývala samice medvěda ušatého spolu se svým partnerem jeden ze starých betonových výběhů uprostřed zoo.

"Poté byli oba medvědi přestěhováni do nově vybudovaného expozičně-chovatelského komplexu Čitván. Byla to pro ně obrovská změna, protože malý betonový výběh nahradil téměř hektarový lesní výběh, který nabízí mnoho přirozených úkrytů, ale i vodní plochu, která byla především medvědicí ještě před pár lety hojně využívána," uvedla mluvčí.

V Ostravě tak zatím zůstává samec narozený v roce 1996, který byl do ostravské zoo přivezen po úhynu původního partnera samice v roce 2014. "Situaci v Ostravě zoologové komunikují s koordinátorem Evropského ex situ programu. V zoologických zahradách sdružených v Evropské asociaci zoologických zahrad a akvárií žije pouhých pět desítek zvířat, převážná část populace je už poměrně stará. Za posledních 12 měsíců proběhl jediný porod, samice v Zoo Dubaj přivedla na svět dvojčata," doplnila mluvčí.

Medvěd ušatý je menší druh medvěda s výrazně dlouhou srstí, hlavně na krku, a žlutobílou náprsenkou ve tvaru písmene Y nebo V. Vyskytuje se v lesích od Íránu, podél čínských hranic na úpatí Himálaje přes jihovýchodní Asii až po Korejský poloostrov. V Červeném seznamu je zařazen v kategorii zranitelný. Hlavní příčinou úbytku jeho populace je ztráta jeho přirozeného prostředí, především kvůli pytláctví nebo výstavbě silnic či vodních elektráren. Největší hrozbou v Číně a jihovýchodní Asii je pak lov a držení živých zvířat pro žluč využívanou v tradiční orientální medicíně.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Zoo Ostrava

Štítky ČR, příroda, zoo, Ostrava

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Ostravská zoo musela ze zdravotních důvodů dát utratit medvědici  |  Společnost  |  Zprávy  |  Ostravská Drbna - zprávy z Ostravy a Moravskoslezského kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.