Počasí dnes31 °C, zítra26 °C
Pondělí 22. července 2024  |  Svátek má Magdaléna
Bez reklam

Ostravská nemocnice na Fifejdách má hyperbarickou komoru. Léčí se v ní lidé s poruchou sluchu nebo embolií

Ostravská městská nemocnice je jediná, kdo v Moravskoslezském kraji i jeho okolí hyperbarickou komoru používá. Původní zařízení ze sedmdesátých let minulého století vystřídala moderní komora za necelých čtyřicet milionů. Za tři měsíce provozu se v ní zotavovalo už 136 pacientů.

Hyperbarická komora je tlakové zařízení, kde se dýcháním stoprocentního kyslíku léčí nejrůznější potíže. Například dekompresní nemoc potápěčů, otravy oxidem uhelnatým, poruchy sluchu nebo některé druhy embolie. Moravskoslezský kraj nemocnici přispěl částkou pět milionů korun, ve čtvrtek 13. června to odsouhlasili krajští zastupitelé.

„Nemocnice na Fifejdách je zatím jediným zdravotnickým zařízením v Moravskoslezském kraji i jeho okolí, které hyperbarickou komorou disponuje. Proto jsme vyhověli žádosti o podporu výměny původního zařízení ze sedmdesátých let minulého století za zbrusu nové. V našem krajském městě je tak teď jedna nejmodernějších hyperbarických komor v České republice nebo dokonce v Evropě. Vejde se sem  14 pacientů a personál, mají své pohodlí, příjemné prostředí, ale také možnost sledovat televizi nebo si vybrat něco k poslechu. To všechno v té původní, které se říkávalo ponorka, nebylo,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro zdravotnictví Martin Gebauer (ANO).

Pro nové zařízení bylo nejprve nutné postavit nový objekt. Nové Centrum hyperbarické medicíny vyšlo na 41 milionů bez DPH, dalších skoro 37 milionů bez DPH stála komora, většinu finančních prostředků poskytlo město Ostrava z Fondu pro rozvoj Městské nemocnice Ostrava. Moravskoslezský kraj na ni přispěl 5 milionů.

„Čtvrt roku je v provozu naše nová hyperbarická komora, která umožňuje léčbu v diametrálně odlišných podmínkách, než naše původní komora provozovaná téměř šedesát let. Denně je v provozu třikrát a celkem v ní už proběhlo 2 177 expozic. Díky navýšené kapacitě může léčbu podstoupit až o čtyřicet procent pacientů více než dříve, nejčastěji s percepční poruchou sluchu, po úrazech nebo s infekcemi,“ řekl ředitel Městské nemocnice Ostrava Petr Uhlig.


 

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Lukáš Kaboň

Štítky nemocnice, Moravskoslezský kraj, Městská nemocnice Ostrava, pacient, zdravotnictví, Ostrava

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Ostravská nemocnice na Fifejdách má hyperbarickou komoru. Léčí se v ní lidé s poruchou sluchu nebo embolií  |  Zdraví  |  Zprávy  |  Ostravská Drbna - zprávy z Ostravy a Moravskoslezského kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.